Tirana
clear sky
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
29 %
4.6kmh
0 %
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
E hënë, 14 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Fitoi bindshëm në zgjedhjet e 14 shkurtit, Vetëvendosje paralajmëron protestë ditën e nesërme

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

ae6f81c9470a9a42b15ac96faf6ec987

Lëvizja Vetëvendosje fitoi bindshëm në zgjedhjet parlamentare të 14 shkurtit, pasi mori rreth 50% të votave, duke siguruar 58 deputetë në parlamentin e ri.

Por ditën e nesërme LVV ka vendosur t’i bashkohet protestëts së aktivistëve “Marshojmë, s’festojmë”, me rastin e 8 marsit.

Në njoftimin në facebook, Vetëvendosje shkruan se  mendësia patriarkale vazhdon të privojë shumë gra nga jeta, ndaj do të jenë edhe pjesë të këtij marshimi.

Njoftimi i plotë:

Në mbështetje të marshit “Marshojmë s’festojmë”

Më 8 mars aktiviste e aktivistë të Kolektivit “Marshojmë s’festojmë” kanë organizuar një marsh protestues, në sheshin “Zahir Pajaziti”, duke filluar nga ora 12:00. Ne, si Lëvizje VETËVENDOSJE! jemi në mbështetje të plotë të marshit dhe të hënën do të jemi në shesh përkrah aktivisteve e aktivistëve të shoqërisë civile.

Mendësia patriarkale ende vazhdon ta mbajë gjallë femicidin, e kjo bën që shumë gra të privohen nga jeta. Prandaj edhe marshimi nën thirrjen “Kundër patriarkatit që vret” duhet të na bashkojë të gjithëve në shesh për drejtësi edhe barazi gjinore e shoqërore.

Tashmë është dëshmuar se organizimi shoqëror për të jetësuar synimet tona për barazi e drejtësi është e vetmja alternativë. Andaj, si çdo ditë edhe në ditën ndërkombëtare të grave ne jemi në solidaritet të plotë me secilin organizim që kryefjalë e ka solidaritetin gjinor sepse jemi të ndërgjegjshëm që ky solidaritet është shpresa e vetme nëpërmjet së cilës arrihet te barazia, edhe gjinore.

Ne i bëjmë thirrje anëtarësisë sonë dhe të gjithë qytetarëve pa dallim, që duke i respektuar masat anti-Covid, të marshojmë kundër patriarkatit që vret, e për barazi.

Rikujtojmë që Lëvizja Vetëvendosje e Albin Kurtit, në aleancë me Vjosa Osmanin, ka fituar zgjedhjet e 14 shkurtit në Kosovë me rreth 50% të votave, që përkthehet në 58 deputetë.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img