Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1kmh
0 %
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
24 °
Die
24 °
Hën
24 °
E enjte, 6 Tetor, 2022

Firmoset marrëveshja: Rusia dhe Ukraina bien dakord për eksportin e grurit, shmanget kërcënimi për krizë globale të ushqimit

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ukraina dhe Rusia kanë nënshkruar një marrëveshje të mbështetur nga OKB për të lejuar eksportin e miliona tonë drithë nga portet e bllokuara të Detit të Zi, duke shmangur potencialisht kërcënimin e një krize globale katastrofike ushqimore.

Në një ceremoni nënshkrimi në Pallatin Dolmabahçe në Stamboll morën pjesë Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres dhe Recep Tayyip Erdoğan, presidenti i Turqisë, i cili kishte luajtur një rol kyç gjatë muajve të negociatave të tensionuara, përcjellin mediat ndërkombëtare.

“Sot, ka një fener në Detin e Zi. Një fener shprese, një fener mundësie, një fener lehtësimi në një botë që ka nevojë për të më shumë se kurrë,” u tha gazetarëve Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së António Guterres.

Shpresohet se marrëveshja do të sigurojë kalimin e grurit dhe mallrave thelbësore si vaji i lulediellit nga tre porte të Ukrainës, përfshirë Odesën, edhe pse lufta vazhdon në vendin në zemër të Europës. OKB-ja kishte paralajmëruar se lufta rrezikonte kequshqyerjen masive dhe urinë, transmeton newsbomb.al.

Marrëveshja synon gjithashtu të sigurojë kalimin e sigurt të produkteve të plehrave të prodhuara nga Rusia, thelbësore për të siguruar rendimente të larta në të ardhmen në të korrat, mes përpjekjeve për të lehtësuar një krizë globale ushqimore të provokuar nga pushtimi rus i Ukrainës.

Zyrtarët e OKB-së thanë se shpresonin që dërgesat paraprake mund të fillonin që të shtunën, me shpresën për të arritur nivelet e eksportit të paraluftës nga tre portet ukrainase – një normë prej 5 milionë tonë metrikë grurë në muaj – brenda disa javësh.

Çfarë parashikon marrëveshja e firmosur sot në Stamboll

  • Një koalicion i stafit turk, ukrainas dhe i OKB-së do të monitorojë ngarkimin e grurit në anije në portet ukrainase përpara se të lundrojë në një rrugë të para-planifikuar përmes Detit të Zi, i cili mbetet shumë i minuar nga forcat ukrainase dhe ruse.
  • Anijet pilot ukrainase do të drejtojnë anijet tregtare që transportojnë grurin në mënyrë që të lundrojnë në zonat e minuara rreth vijës bregdetare duke përdorur një hartë të kanaleve të sigurta të ofruara nga pala ukrainase.
  • Anijet më pas do të kalojnë Detin e Zi drejt ngushticës së Bosforit të Turqisë, ndërsa do të monitorohen nga afër nga një qendër e përbashkët koordinimi në Stamboll, që përmban përfaqësues nga OKB, Ukraina, Rusia dhe Turqia.
  • Anijet që hyjnë në Ukrainë do të inspektohen nën mbikëqyrjen e së njëjtës qendër të përbashkët koordinuese për t’u siguruar që ato nuk mbajnë armë ose sende që mund të përdoren për të sulmuar palën ukrainase.
  • Palët ruse dhe ukrainase kanë rënë dakord të ndalojnë sulmet ndaj ndonjë prej anijeve tregtare ose porteve të përfshira në iniciativën për transportin e grurit jetik, ndërsa vëzhguesit e OKB-së dhe turqit do të jenë të pranishëm në portet e Ukrainës për të përcaktuar zonat e mbrojtura nga marrëveshja.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img