Hapësire reklamuese

Ekonomi

Firmoset kontrata, në Shëngjin do ndërtohet porti i jahteve

Shkruar nga Newsbomb

Ditën e sotme është firmosur në ambientet e Ministrisë së Transportit dhe Infrastrukturës, marrëveshja konçesionare për ndërtimin e një porti jahtesh në portin e Shëngjinit.

Ministri Haxhinasto tha se ky port me kapacitet 200 jahte, do të sjellë zhvillim për zonën si në aspektin e turistik, por edhe të punësimit. Ministri tha se vlera e këtij investimi shkon në 7 milion dollarë dhe porti duhet të jetë operacional brënda 1 viti.

“Kjo marrëveshje parashikon ndërtimin e një porti turistik, në portin e Shëngjinit, një port i cili do të krijojë një mundësi të madhe për industrinë turistike në atë zonë të vendit. Do të jetë një investim mbi 7 milon dollarë, konceptuar me teknologjinë më moderne të ankorimit të anijeve turistike. Shumë i rëndësishëm do të jetë impakti për zonën, do të ketë një punësim të rëndësishëm, qoftë në fazën ndërtuese por edhe më tej, në fazën e operimit të këtij porti. Ky është një zhvillim pozitiv për portet turistike që janë ndërtuar dhe po ndërtohen në vend, siç është porti i kalasë së Turës në Kavajë. Porti parashikohet të ndërtohet në një periudhë 12 mujore, dëshiroj që të operojnë brënda këtij kalendari dhe sigurisht me kërkesën e vazhdueshme, që punimet të bëhen me cilësinë më të lartë. Porti i Shëngjinit duhet të rrisë shërbimet, volumin, atraksionin edhe nga një investim I tillë cilësor. Ky port do të ketë një kapacitet prej 200 jahtesh, dhe shpresojmë që këtë kapacitet ta arrijë pas 12 muajsh që fillon ndërtimi”, tha ndër të tjera Haxhinasto.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese