Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
53 %
0.5kmh
0 %
Die
27 °
Hën
27 °
Mar
29 °
Mër
30 °
Enj
32 °
E diel, 22 Maj, 2022
spot_img

Finlanda pritet të shpallë sot zyrtarisht kërkesën për anëtarësim në NATO

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Finlanda pritet të shpallë sot synimin e saj për t’u bashkuar me NATO-n. Pjesë pritet të jetë gjithashtu dhe Suedia, me diplomatët e huaj që janë shprehur se ka të ngjarë që kjo të ndodhë së shpejti, pas pushtimit rus të Ukrainës.

Aleatët e NATO-s presin që Finlandës dhe Suedisë t’i jepet anëtarësimi shpejt, i thanë Reuters pesë diplomatë dhe zyrtarë, duke hapur rrugën për rritjen e pranisë së trupave në rajonin nordik gjatë periudhës njëvjeçare të ratifikimit.

Në krye të pranimit të tyre në NATO, kryeministri britanik Boris Johnson premtoi të mërkurën se do të mbronte Suedinë dhe Finlandën kundër kërcënimeve të mundshme ruse ndërsa udhëtonte në të dy vendet për të nënshkruar marrëveshje reciproke të sigurisë.

Në rajonin më të gjerë nordik, Norvegjia, Danimarka dhe tre shtetet baltike janë tashmë anëtarë të NATO -s dhe shtimi i Finlandës dhe Suedisë ndoshta do të zemëronte Moskën, e cila thotë se zgjerimi i organizatës është një kërcënim i drejtpërdrejtë për sigurinë e saj.

Presidenti rus Vladimir Putin e ka përmendur këtë çështje si arsye për veprimet e tij në Ukrainë, e cila gjithashtu ka shprehur dëshirën për t’u bashkuar përfundimisht në aleancë. Moska ka paralajmëruar vazhdimisht Finlandën dhe Suedinë kundër anëtarësimit në aleancë, duke kërcënuar me “pasoja të rënda ushtarake dhe politike”.

I pyetur të mërkurën nëse Finlanda do të provokonte Rusinë duke u bashkuar me NATO-n, presidenti Sauli Niinisto tha se fajtori do të ishte Putin. “Përgjigja ime do të ishte se ju e shkaktuat këtë. Shikoni në pasqyrë”, tha Niinisto.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img