Tirana
clear sky
22 ° C
22 °
22 °
53 %
3.1kmh
0 %
Pre
20 °
Sht
25 °
Die
27 °
Hën
26 °
Mar
26 °
E premte, 7 Maj, 2021
spot_img

Financime sekrete në Shqipëri: Prokuroria e Athinës nis hetimet për rrjedhjen e informacionit shtetëror

spot_img

Lajme të ngjashëm

4117f461b9f8108974f5da407ed100c6

Prokuroria në Athinë ka nisur hetimet pas publikimit në mediat greke të një artikulli që hedh dritë mbi miliona euro të financuara në Ballkan, përfshi edhe Shqipërinë.

Nga një fond sekret i Ministrisë së Jashtme Greke janë paguar media dhe gazetarë në Shqipëri, për të mbrojtur interesat e shtetit grek, apo për të botuar artikuj pozitiv për greqinë.

Kreu i Prokurorisë së Athinës, Vangelis Ioannidis, ka urdhëruar menjëherë nisjen e hetimeve pas informacioneve të publikuara në formë elektronike për veprën penale të publikimit të sekretit shtetëror, në lidhje me rrjedhjen e informacionit.

Publikimin e informacionit në gazetën greke ifimerida.gr, e dënoi edhe zyra e Kryeministrit gre, duke thënë se publikimi i “informacionit të dyshuar” dëmton interesat e kombit grek.

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img