Tirana
clear sky
34.5 ° C
34.5 °
34.5 °
34 %
2.1kmh
0 %
Sht
37 °
Die
37 °
Hën
36 °
Mar
37 °
Mër
36 °
E shtunë, 2 Korrik, 2022
spot_img

Filmi “Zgjoi” shfaqet në Beograd, interesim i madh nga serbët për ta parë: Flet për luftën e Kosovës

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Filmi “Zgjoi” i regjisores Blerta Basholli është duke u shfaqur në kinotekën e Jugosllavisë në Beograd, në kuadër të festivalit “Mirdita, Dobar dan”. Numri i serbëve që kanë shfaqur interes për ta parë është i lartë.

Policia serbe është duke qëndruar jashtë objektit, për të ofruar siguri. Edhe gruaja e aktorit shqiptar nga Kosova, Bekim Fehmiu, Branka është aty duke e parë filmin “Zgjoi”

albsig

spring

Film tregon për jetën e Fahrije Hotit, një të veje nga Krusha e Madhe, të cilës forcat serbe ia vranë bashkëshortin në luftë. Pas kësaj ajo mbeti e vetme, përballë mentalitetit të një vendi të sapo dalë nga lufta dhe dëshirës e nevojës për të krijuar një jetë të re për vajzën e djalin e saj.

Jetesa e saj me fëmijët e vjehrrin e vështirëson edhe më shumë idenë për të bërë revolucion në atë shtëpi ku babai i burrit të saj është ende i prekur nga zhdukja e të birit dhe nuk bën lëshime shkaku i “katunit”.

E vendosur mes gjithë paragjykimeve, vuajtjeve të shkaktuara nga lufta e fundit në Kosovë dhe nevojës për ekzistencë, Fahrije Hoti fillon biznesin e saj me gratë tjera të Krushës për krijimin e havjarit dhe shitjen e tij.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img