Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
78 %
1kmh
0 %
Enj
40 °
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
42 °
Hën
35 °
E enjte, 29 Korrik, 2021

Filloi “fshesa” në bregdet, Çuçi bën bilancin e javës së parë të aksionit: 35 objekte pa leje të shembura në Ksamil, Sarandë e Velipojë, 10 të tjerë i prishën vetë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministri i Brendshëm Bledi Çuçi ka njoftuar se në kuadër të operacionit “Bregedeti Ynë” janë shembur 35 objekte pa leje në Ksamil, Sarandë dhe Velipojë vetëm në 6 ditët e para. 

Në postimin e tij, Çuçi  ka bërë me dije se Policia e Shtetit ka arrestuar 5 persona, ka shpallur 1 në kërkim dhe ka proceduar penalisht disa të tjerë që prej nisjes së këtij aksioni.

Ndërsa, në 10 raste kanë qenë ndërtuesit ata që i  kanë prishur vetë objektet pa leje dhe më pas kanë hequr inertet.

Postimi i plotë i Bledi Çuçit:

Plot 35 objekte me strukturë betoni dhe metalike të ngritura pa leje janë shembur në Ksamil, Sarandë e Velipojë në vetëm 6 ditët e para të operacionit “Bregdeti Ynë”. Ndërkohë Policia e Shtetit ka arrestuar 5 persona, ka shpallur 1 në kërkim dhe disa të tjerë i ka proceduar penalisht që prej nisjes së këtij operacioni, i cili është veçse fillimi i fundit të marrëzisë për të ndërtuar pa leje dhe për të zaptuar territor sipas dëshirës. Lajm i mirë që për 10 objekte kanë qenë vetë ndërtuesit e paligjshëm që i kanë shembur dhe po vetë i kanë hequr inertet. E gjithë vija bregdetare nga Velipoja në Ksamil do të pastrohet njëherë e mirë nga çibanët e ngritur prej babëzisë për të fituar në kurriz të zbatimit të ligjit e mbrojtjes së mjedisit. IKMT dhe Policia e Shtetit do ta shtrijnë këtë operacion edhe në zona të tjera për ta çliruar përfundimisht bregdetin nga shkelësit e ligjit, të cilët kurrsesi nuk do t’i ikin përgjegjësisë për këto ndërtime.

Më shumë

spot_img
spot_img