Tirana
clear sky
-0.5 ° C
-0.5 °
-0.5 °
93 %
1kmh
0 %
Die
10 °
Hën
9 °
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
9 °
E diel, 29 Janar, 2023

Fevziu: Krimi i organizuar financon politikën shqiptare, më pas “shpërblehet” me tendera

spot_img

Lajme të ngjashëm

Gazetari Blendi Fevziu shprehet se krimi i organizuar po financon politikën shqiptare.

Në një intervistë për “Euronews Albania”, Fevziu tha se politika në Shqipëri dhe krimi i organizuar janë në një marrëdhënie simbiozë ku fillimisht, mafia investon tek politika më pas ajo e shpërblen duke i dhënë tendera.

Sipas Fevziut kjo metodë ka qenë dështim për shumë vende, ndërsa shtoi se një vend nuk zhvillohet kurrë me paratë e krimit.

“Amerikanët ishin shumë kritik në çështjen e parave, krimit ë organizuar, dhe favorizimit ndaj krimit. Është një filozofi e vjetër e diplomatëve dhe ndërkombëtarëve,  që pretendojnë se paratë e krimit vijnë fillimisht si një përfitim për vendin, pastaj këta njerëz që i hedhin këto para për të fuqizuar ekonominë bëhen vetë biznesmenë dhe pastaj shkojnë marrin tenderat e shtetit.

Është krimi i organizuar që në fillim financon politikën, pastaj është politika që financon krimin e organizuar me paratë publike. Kjo ka qenë dështim në shumë vende. Nuk ka kurrë presperioritet dhe mirëqenie me paratë e krimit, nuk ka zhvillim kurrë me paratë e krimit”- u shpreh Fevziu.

Më shumë


spot_img
spot_img