Tirana
overcast clouds
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
76 %
1kmh
90 %
Sht
13 °
Die
12 °
Hën
12 °
Mar
8 °
Mër
4 °
E premte, 3 Dhjetor, 2021
spot_img

Festë e madhe për Vetëvendosjen, Shpejtim Bulliqi zgjidhet në krye të Komunës së Podujevës

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

740454dabf30745f06f10c5e7d6c0adf

Ditën e sotme u zhvilluan zgjedhjet preliminare në Komunën e Podujevës dhe sipas Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve, Lëvizja Vetëvendosje ka marrë shumicën e votave.

Partia e kryesuar nga Albin Kurti ka marrë 51% të votave, ndjekur nga LDK me 36% dhe 12.4 % shkojnë  për PDK. Në këtë mënyrë, kryetari i ri i Komunës së Podujevës është Shpejtim Bulliqi.

Në Podujevë kanë votuar 40.51 për qind e votuesve, 7 për qind më pak se në zgjedhjet e vitit 2017. 

Ndërkaq në Mitrovicën e Veriut kanë dalë për të votuar 39.41 për qind e votuesve.

Zgjedhjet në Podujevë, ishin parashikuar të mbaheshin më 15 mars, por për shkak të përhapjes së koronavirusit, ky proces u shty për ditën e sotme.

Mandati i kryetarëve të rinj do të jetë deri në zgjedhjet e ardhshme lokale që pritet të mbahen në tetor të vitit 2021. 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img