Festë e madhe për Vetëvendosjen, Shpejtim Bulliqi zgjidhet në krye të Komunës së Podujevës

Publikuar tek: rajon, më 21:46 29-11-2020 Festë e madhe për Vetëvendosjen, Shpejtim Bulliqi zgjidhet në krye të Komunës së Podujevës Shpejtim Bulliqi

Ditën e sotme u zhvilluan zgjedhjet preliminare në Komunën e Podujevës dhe sipas Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve, Lëvizja Vetëvendosje ka marrë shumicën e votave.

Partia e kryesuar nga Albin Kurti ka marrë 51% të votave, ndjekur nga LDK me 36% dhe 12.4 % shkojnë  për PDK. Në këtë mënyrë, kryetari i ri i Komunës së Podujevës është Shpejtim Bulliqi.

Në Podujevë kanë votuar 40.51 për qind e votuesve, 7 për qind më pak se në zgjedhjet e vitit 2017. 

Ndërkaq në Mitrovicën e Veriut kanë dalë për të votuar 39.41 për qind e votuesve.

Zgjedhjet në Podujevë, ishin parashikuar të mbaheshin më 15 mars, por për shkak të përhapjes së koronavirusit, ky proces u shty për ditën e sotme.

Mandati i kryetarëve të rinj do të jetë deri në zgjedhjet e ardhshme lokale që pritet të mbahen në tetor të vitit 2021. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ish-deputeti i Kosovës e thotë troç pse nuk u bashkua me Haradinajn: Shkova pas Rugovës se ishte i shkolluar, si Ramushi jemi vetë
Aksident me makinë në Itali, humb jetën tragjikisht 22 vjeçari shqiptar (EMRI-VIDEO) »
Article Logic
Execution time: 0.013243198394775
array(1) { ["section"]=> string(96) "feste-e-madhe-per-vetevendosjen-shpejtim-bulliqi-zgjidhet-ne-krye-te-komunes-se-podujeves-229575" }