Tirana
clear sky
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
73 %
0kmh
0 %
Hën
25 °
Mar
36 °
Mër
35 °
Enj
34 °
Pre
35 °
E hënë, 27 Qershor, 2022
spot_img

Festa e Grurit në Fier, Balla: Asnjë bujk s’do dalë me humbje këtë vit, çmimi është dyfish më i lartë se vjet

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Festa e përvitshme e Grurit është mbajtur sot në Pojan të Fierit, e këtë vit përkon me krizën globale të furnizimit me grurë për shkak të luftës në Ukrainë.

Pjesëmarrës kanë qenë deputetë dhe zyrtarë socialistë, ndër ta drejtuesi politik i PS në Fier, Taulant Balla, i cili tha se këtë vit asnjë bujk që ka mbjellë grurë nuk do të dalë me humbje, kjo për shkak të rritje së kërkesës dhe çmimit.

albsig

spring

“Këtë vit çmimi i shitjes së grurit do të jetë mbi 50 lekë, është dyfish më i lartë se viti i kaluar. Besoj se asnjë prej bujqëve nuk do të jetë me humbje. Nëse vjet u rrit me 260 lekë, sot është me 500, edhe për shkak të situatës globale. Ky është një vit shumë i mbarë, jam shumë i sigurtë që cilësia e grurit vendas është shumë e lartë, e gjithë sasia e grurit…një gjë që duhet ta mendojmë është të rrisim kapacitetet e grumbullimit”, tha ndër të tjera Balla.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img