Tirana
clear sky
34.5 ° C
34.5 °
34.5 °
34 %
2.1kmh
0 %
Sht
37 °
Die
37 °
Hën
36 °
Mar
37 °
Mër
36 °
E shtunë, 2 Korrik, 2022
spot_img

FBI zbulon planin për vrasjen ish-presidentit Bush, operativi i ISIS do ta ekzekutonte në shtëpinë e tij

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një burrë irakian në SHBA i akuzuar si i lidhur me operativët e ISIS-it po planifikonte të vriste ish-presidentin George W. Bush. Ky person kishte shkuar aq larg sa të udhëtonte në Dallas në nëntor të vitit të kaluar për të bërë video rreth shtëpisë së ish-presidentit.

Personi i identifikuar si Shihab Ahmed Shihab Shihab kishte rekrutuar një ekip bashkatdhetarësh që ai shpresonte t’i kontrabandonte përmes kufirit meksikan, sipas një aplikimi për urdhër kërkimi të FBI-së të paraqitur më 23 mars.

albsig

spring

Byroja Federale e Hetimeve tha se zbuloi skemën përmes dy informatorëve konfidencialë dhe mbikëqyrjes së llogarisë së komplotit të dyshuar në platformën e mesazheve WhatsApp. I dyshuari, Shihab Ahmed Shihab Shihab, tha se donte të vriste Bushin sepse mendonte se ish-presidenti ishte përgjegjës për vrasjen e shumë irakianëve dhe shkatërrimin e vendit pas pushtimit ushtarak të SHBA-së në vitin 2003.

Revista prestigjoze amerikane “Forbes” thotë se rasti tregon se si hetuesit federalë vazhdojnë të monitorojnë kërcënimet nga ISIS edhe pse grupi është dobësuar rëndë nga inteligjenca dhe operacionet ushtarake amerikane në vitet e fundit.

Ai gjithashtu tregon se si FBI, pavarësisht pretendimeve të saj se është penguar të hetojë krime të mëdha për shkak të përdorimit të enkriptimit nga Meta dhe ofruesit e tjerë të teknologjisë, ka qenë në gjendje të punojë rreth sigurisë së WhatsApp duke përdorur policimin e shkollës së vjetër me burimin e informatorëve dhe duke gjurmuar të dhënat meta që mund të marrin nga kompania e mesazheve.

Shihab është një shtetas irakian që kishte qenë në SHBA që nga viti 2020 dhe kishte një kërkesë për azil në pritje, sipas kërkesës së FBI-së për urdhër kërkimi. Agjentët federalë përdorën dy burime të ndryshme konfidenciale për të hetuar komplotin, njëri që pretendonte se ofronte ndihmë për marrjen e dokumenteve false të imigracionit dhe identifikimit, i dyti një klient i supozuar i trafikantit të supozuar të njerëzve.

Freddy Ford, shefi i shtabit për Zyrën e George W. Bush, tha: “Presidenti Bush ka të gjithë besimin e botës në Shërbimin Sekret të Shteteve të Bashkuara dhe komunitetet tona të zbatimit të ligjit dhe inteligjencës.”

Në nëntor 2021, Shihab i zbuloi personit të brendshëm të FBI-së komplotin për të vrarë Bush-in dhe pyeti burimin konfidencial nëse ai dinte se si të “merrte kopje ose identifikime mashtruese të policisë dhe/ose FBI dhe distinktivë” për të ndihmuar në kryerjen e vrasjes, dhe nëse ishte e mundur për ti nxjerrë komplotistët jashtë vendit.

Kontrabandisti i supozuar tha se ai gjithashtu donte të gjente dhe vriste një ish-gjeneral irakian që ndihmoi amerikanët gjatë luftës dhe për të cilin ai besonte se jetonte nën një identitet fiktiv në SHBA, thanë hetuesit.

Komploti i supozuar pretendonte se ishte pjesë e një njësie të quajtur “Al-Raed”, që do të thotë “Tunder”, që drejtohej nga një ish-pilot irakian i Sadam Huseinit, i cili kishte qenë i vendosur jashtë Katarit deri në vdekjen e tij. Rreth shtatë anëtarë të grupit do të dërgoheshin në SHBA për të vrarë Presidentin Bush, sipas një bisede të përshkruar në urdhër, dhe detyra e Shihabit ishte “të lokalizonte dhe të kryente mbikëqyrje në rezidencat dhe/ose zyrat e ish-presidentit Bush dhe të merrte armë zjarri dhe automjete për t’u përdorur në atentat.”

Pasi udhëtoi për në Dallas me informatorin për të marrë video të rezidencës së Bushit, i akuzuari bëri më shumë pamje në Institutin George W. Bush, sipas agjentëve federalë. Ai ishte president nga 2001 deri në 2009.

Në një bisedë me një burim konfidencial të FBI-së, i dyshuari tha se ai po planifikonte të merrte në SHBA katër meshkuj shtetas irakianë të vendosur në Irak, Turqi, Egjipt dhe Danimarkë. Në një bisedë të mëvonshme, ai pretendoi se njëri nga të katër ishte “sekretari i një ministri financiar të ISIS”, tha FBI.

Kontrabandisti i supozuar i përshkroi burrat si “ish anëtarë të Partisë Baath në Irak, të cilët nuk ishin dakord me qeverinë aktuale të Irakut dhe ishin të mërguar politikë.” Shihab po planifikonte të paguante çdo 15,000 dollarë për t’u kontrabanduar në Amerikë. Partia Baath ishte organizata politike e Huseinit, i cili u rrëzua në pushtimin amerikan të vitit 2003.

Seamus Hughes, zëvendësdrejtor i Programit për Ekstremizmin në Universitetin George Ëashington, i tha Forbes, “ Është e qartë se ky ishte një operacion i sofistikuar kundër terrorizmit me shumë pjesë lëvizëse. Ai ishte edhe i gjerë dhe unik në shënjestrimin e tij.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img