Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
41 %
6.7kmh
0 %
Mar
22 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
E martë, 15 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Familja shqiptare dëbohet nga SHBA-ja për shkak të një gabimi në dokumente, nëna e dy vajzave: Kam qarë aq shumë sa nuk më kanë mbetur më lot  

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

7b7b8d9cf1c67eb36b93dd34c97cb137

Ora po bie për një familje shqiptare e cila po përballet me dëbimin nga SHBA-ja.

Arjeta Kackini, burri i saj dhe dy vajzat e tyre, të cilat kanë lindur në Shtetet e Bashkuara,  kanë jetuar në Larchmont për gati 7 vjet.

“Ne nuk po kërkojmë të bëhemi qytetarë të SH.B.A.-së dhe të na dorëzojnë pasaportat e SH.B.A.-së,” tha Kackini. “Ne thjesht po pyesim: Na lejoni të qëndrojmë këtu legalisht ashtu si kemi bërë në vitet e kaluara.”

Arjeta erdhi në SH.B.A. në 2014 me një vizë studentore për të përfunduar masterin e saj. Burri i saj filloi një biznes të rimodelimit që i lejoi ata të qëndronin përmes një vize investitori të rinovuar çdo dy vjet, shkruajnë mediat e huaja

Çështja u ngrit kur çifti u kthye nga një vizitë në Shqipërinë e tyre të lindjes. Pasaportat e tyre ishin caktuar të skadonin në gjashtë muaj në prill 2020, ata rinovuan pasaportat, por nuk e kuptuan që data e përfundimit të vizës ishte ndryshuar gjithashtu.

Çifti ka aplikuar për një zgjatje, por Shërbimi i Qytetarëve dhe Imigracionit të SHBA përcaktoi gabimin, gabimet e paqëllimshme dhe mbikëqyrjen nuk konsiderohen “rrethana të jashtëzakonshme”. Si e tillë, kërkesa për zgjatje nuk mund të miratohet.

“Fjalë për fjalë nuk kam më lot sepse kam qarë aq shumë,” tha Kackini. “Unë kam provuar gjithçka legalisht.”

Familja po u bën thirrje ligjvënësve lokalë dhe komunitetit, por përballet me një urdhër për të lënë vendin deri në 21 Prill.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img