Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
30 %
1kmh
0 %
Enj
22 °
Pre
21 °
Sht
21 °
Die
20 °
Hën
15 °
E enjte, 28 Tetor, 2021
spot_img

Falsifikonin testet e Covid për 30 euro/copa, Gjykata lë në burg mjekët dhe pronarët e agjencive, lirohet vetëm një doktoreshë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Gjykata e Tiranës ka lënë sot në burg personat e përfshirë në falsifikimin e testeve të covid-19, mes tyre një mjek i QSUT dhe pronarë e sekserë të agjencive të udhëtimeve në Tiranë. E lirë është lënë vetëm mjekja Marinela Kalaja.

Ka qenë vetë pronari i rrjetit të laboratorëve “GENIUS LAB”, Besnik Cullahaj, i cili ka bërë kallëzim në Prokurorinë e Tiranës pasi, se mjekët kishin ngritur një bazë për falsifikimin e testeve të covid-19, që përdoreshin për dërgimin e udhëtarëve jashtë vendit.

Sipas Cullahajt, një prej mjekëve që punonte te QSUT-ja, falsifikonte testet e Covid-19 me vulat e laboratorit “GENIUS LAB”, por asnjë prej të arrestuarëve nuk është pjesë e stafit të tyre. Në këmbim të rezultateve të falsifikuara të testeve të covid-19, mjekët merrnin nga 30-40 euro.

Emrat e arrestuarve në kuadër të këtij operacioni:

1- Klodian Muharremi me profesion mjek laborant pranë QSUT

2- Eltjon Kola lindur ne Puke dhe banues ne Tirane

3- Klodjan Krasniqi, lindur dhe banues ne Tirane

4- Blerim Cibaku, lindur ne Diber dhe banues ne Tirane

5- Erlind Prenga, lindur ne Gojan i Madh dhe banues ne Tirane

* 6- Marinela Kalaja, Mjeke prane kompanisë FarmaNet – E vetmja e liruar sot nga Gjykata

7- Artur Dani, lindur ne Kruje dhe banues ne Tirane

8- Alfred Cani, lindur ne Çidhën dhe banues ne Tirane

9- Igli Çela inxhinier ne Oshee, lindur ne Librazhd dhe banues ne Tirane

10- Mario Bicja, lindur dhe banues ne Tirane

11- Xhuliano Senko i, lindur ne Mukaj dhe banues ne Tirane

12- Ervin Hoxha, lindur dhe banues në Tiranë

13- Tauland Kamberi, lindur në Peshkopi dhe banues në Tiranë

14- Eraldo Kalemajm lindur në Fier dhe banues në Fier

15-  Ermir Koçi, lindur dhe banues ne Tirane.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img