Tirana
few clouds
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
88 %
1kmh
20 %
Sht
27 °
Die
22 °
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
24 °
E shtunë, 1 Tetor, 2022

Falsifikoi materialet zgjedhore të 25 prillit, arrestohet në Qafë Thanë numëruesi i votave i shpallur në kërkim (EMRI)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Eduart Zito 35-vjeç, i akuzuar për falsifikim të materialeve zgjedhore nw zgjedhjet e 25 prillit, është arrestuar këtë të mërkurë në tentativë për t’u larguar nga Shqipëria.

Ky shtetas në bashkwpunim me 7 të tjerë akuzohen se tjetërsuan votat në procesin e zgjedhjeve të 25 prillit.

Më herët 35 vjeçari ishte  shpallur në kërkim, ndërsa ditën e sotme u bë e mundur kapja e tij në pikën kufitare Qafë Thanë.

 Njoftimi i policisë:

Specialistët për Hetimin e Krimit Ekonomik dhe Financiar në DVP Elbasan bënë ekzekutimin e masës së sigurisë “Arrest në burg”, për veprën penale “Falsifikimi i materialeve zgjedhore dhe i rezultatit të zgjedhjeve”, për shtetasin:

E. Z., 35 vjeç, banues në Rrajcë, Librazhd.

Nga veprimet hetimore dyshohet se ky shtetas, në bashkëpunim me 7 shtetas të tjerë (të ndaluar më parë) që kanë patur si detyrë numërimin e votave gjatë procesit zgjedhor të datës 25.04.2021, ka shënuar në tabelat e rezultatit, të dhëna të ndryshme nga ato të fletëve të votimit, me qëllim favorizimin e kandidatëve të subjekteve zgjedhore.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img