Tirana
clear sky
-0.5 ° C
-0.5 °
-0.5 °
86 %
2.1kmh
0 %
Mër
10 °
Enj
15 °
Pre
9 °
Sht
7 °
Die
5 °
E mërkurë, 8 Dhjetor, 2021
spot_img

Falë studimit të ADN-së, shkencëtarët pretendojnë se kanë zbuluar origjinën e etruskëve

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një analizë e re gjenetike mund të ketë zbuluar më në fund origjinën e etruskëve – një popull misterioz, qytetërimi i të cilëve lulëzoi në Itali shekuj para themelimit të Romës.

Nuk dihej shumë për origjinën gjeografike të etruskëve ose gjuhën e tyre enigmatike, pjesërisht të kuptuar, duke i bërë ata subjekt i më shumë se 2,400 viteve debat intensiv.

Rezulton se etruskët enigmatikë ishin lokalë në zonë, me gjenetikë pothuajse identike me fqinjët e tyre latinishtfolës.

Teoritë e mëparshme thonin të kundërtën, se etruskët – të cilët për shekuj me radhë flisnin një gjuhë tashmë të zhdukur, jo-indoeuropiane që ishte jashtëzakonisht e ndryshme nga të tjerat në rajon – vinin nga diku tjetër nga fqinjët e tyre latinishtfolës.

Ky studim pretendon se dy grupet janë emigrantë nga stepa Ponto-Kaspike e Evropës Lindore, pasi mbërritën në Itali gjatë epokës së bronzit folësit e hershëm të etruskishtes hodhën rrënjë dhe lulëzuan në një qytetërim të madh.

“Gjetja sugjeron një skenar më kompleks që mund të ketë përfshirë asimilimin e folësve të hershëm italikë nga komuniteti i të folurit etrusk,” tha David Caramelli, një profesor i antropologjisë në Universitetin e Firences.

Qytetërimi etrusk, superfuqia e parë e njohur e Mesdheut Perëndimor, kishte një shkëlqim të krahasuar vetëm me misterin që rrethonte gjuhën dhe origjinën e tij.

Duke u ngritur në kulmin e fuqisë së tij në Italinë qendrore në shekullin e 7 para Krishtit, Etruria dominoi rajonin për shekuj deri në ardhjen e republikës romake, e cila kishte pushtuar të gjithë etruskët para mesit të shekullit të 3 para Krishtit, duke i asimiluar plotësisht ata në vitet 90 para Krishtit.

Pasi krahasuan ADN -në e 82 individëve me atë të popujve të tjerë të lashtë dhe modernë, shkencëtarët zbuluan se pavarësisht dallimeve të forta në zakonet dhe gjuhën, etruskët dhe fqinjët e tyre latin ndanin një profil gjenetik me njëri-tjetrin.

Tani që debati i lashtë mund të ishte zgjidhur përfundimisht, shkencëtarët planifikojnë të kryejnë një studim më të gjerë gjenetik duke përdorur ADN të lashtë nga rajone të tjera të Perandorisë Romake. Kjo do t’i ndihmojë ata jo vetëm të përcaktojnë detaje të tjera mbi origjinën e etruskëve dhe gjuhën e tyre të çuditshme, tani të zhdukur, por të zbulojnë lëvizjet e popujve që transformuan pasardhësit e tyre në qytetarë gjenetikisht të ndryshëm të një superfuqie globale.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
digitalb
spot_img
spot_img