Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
83 %
1.5kmh
0 %
Mër
37 °
Enj
37 °
Pre
37 °
Sht
33 °
Die
32 °
E mërkurë, 23 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Facebook merr vendimin drastik për ish-presidentin Donald Trump

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Facebook njoftoi sot se mund të lejojë që llogaria e ish-presidentit të SHBA, Donald Trump të rikthehet vetëm në vitin 2023. Pra llogaritë personale të miliarderit Trump në Facebook dhe Instagram do të jenë të padisponueshme për vite të ardhshme.

Gjatë kësaj kohe kompania Facebook do të vlerësojë nëse ai është tërhequr dhe nuk përbën më rrezik publik me anë të postimeve të tij në rrjete sociale.

“Ne do të vlerësojmë faktorët e jashtëm, përfshirë rastet e dhunës, kufizimet në tubimin paqësor dhe shënjuesit e tjerë të trazirave civile,” tha kompania në një postim në blog. “Nëse përcaktojmë se ekziston ende një rrezik serioz për sigurinë publike, ne do të zgjasim kufizimin për një periudhë të caktuar kohore dhe do të vazhdojmë të rivlerësojmë derisa ai rrezik të tërhiqet. Nëse Trump lejohet përsëri në shërbim, do të ketë një grup të rreptë sanksionesh që përshkallëzohen me shpejtësi nëse Trump shkel më tej rregullat e moderimit të përmbajtjes së kompanisë”, tha Facebook.

Facebook pezulloi llogaritë e Trump pas kryengritjes së 6 janarit në Kapitolin e SHBA. Vendimi ishte veprimi më agresiv i Facebook kundër Trump gjatë mandatit të tij katër vjeçar.

Kompania tha se përcaktoi se një pezullim dy-vjeçar ishte gjatësia e duhur për të lejuar një periudhë të sigurt kohe pas veprimeve të kryengritjes së 6 janarit.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img