Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
21 %
2.6kmh
0 %
Enj
21 °
Pre
21 °
Sht
21 °
Die
20 °
Hën
15 °
E enjte, 28 Tetor, 2021
spot_img

Facebook censuron sërish Trump-in, i ‘zhduk’ reklamat me mbishkrimin ‘Voto Sot’ (ARSYEJA)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

9cd157bcc8dd6471fe490249e3adadc6

Vijon “lufta” mes rrjeteve sociale dhe presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump.  

Këtë herë është gjiganti i komunikimit, Facebook, i cili ka bllokuar katër reklama në faqen e presidentit amerikan, ku në dy prej të cilave nënkuptonte se kishte ardhur data e zgjedhjeve presidenciale në SHBA.

‘Voto Sot’ dhe ‘Dita e zgjedhjeve është sot’ shkruhej në reklamat e shpërndara nga Trump, por që morën reagimin e ‘Facebook’. Ky e fundit tha se i hoqi reklamat për shkak se shkel politikat e tij të reklamave, por nuk specifikoi se cilat nga politikat është thyer saktësisht.

Më 27 Tetor Facebook-u njoftoi ndalimin e çdo reklame politike në rrjet, dhe kjo për shkak të politikave të Facebookut për të mos ndërhyrë në preferencat e votuesve. 

Mediet amerikane bëjnë me dije se sa i përket reklamave të hequra nga faqja e presidentit, ato kishin më së shumti në shënjestër përdoruesit e rrjetit social në Xhorxhia, Florida dhe Arizona shtete me prirje për republikanët që demokratët shpresojnë t’i sfidojnë.

Gjiganti teknologjik ka sanksionuar tashmë një ndalim shtatë-ditor për çdo reklamë të re politike deri në zgjedhjet e 3 nëntorit.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img