Tirana
overcast clouds
16 ° C
16 °
16 °
82 %
1.5kmh
90 %
Sht
15 °
Die
21 °
Hën
23 °
Mar
22 °
Mër
19 °
E shtunë, 15 Maj, 2021
spot_img

EXIT POLL-i i Syri Tv: PS parti e parë, por opozita e bashkuar fiton të drejtën për të qeverisur vendin, ja si ndahen mandatet

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ka përfunduar në orën 19:00 procesi i votimit në vendin tonë.

Ndërkohë EXIT POLL-i i publikuar nga Syri Tv nxjerr Partinë Socialiste forcë të parë me 44.2% të votave, ndërkohë që ndjekin PD me 40.4% dhe LSI me 9.3%, ndërkohë që të drejtën për të fituar mandate deputeti e ka edhe PSD.

Të përkthyera në mandate, këto shifra tregojnë se PS do të marrë 65 deputetë, PD 63 , LSI 10 dhe PSD 2. Edhe pse Ps është forcë e parë, e drejta për të qeverisur vendin do t’i takojë PD edhe LSI, që së bahsku si opozitë e bashkuar marrin 73 mandate.

REZULTATET

PS: 44. 2% – 65 mandate

PD: 40.4% – 63 mandate

LSI: 9.3% – 10 mandate

PSD- 2 mandate

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img