Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
83 %
1kmh
0 %
Pre
20 °
Sht
25 °
Die
23 °
Hën
25 °
Mar
25 °
E premte, 9 Qershor, 2023

“Evropianët po bëjnë një punë të pisët”, ish-ambasadori Grenell: Hashim Thaçi duhet të lirohet, çështja ndaj tij ishte politike

Lajme të ngjashëm

Ish-i dërguari i SHBA-ve për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell është shprehur nga Tirana se Haxhim Thaçi duhet të lirohet nga paraburgimi dhe akuzat e Hagës. Sipas tij, ish-presidenti i Kosovës akuzohet padrejtësisht dhe çështja ndaj tij është politike.

“Kryeministri Rama ka folur shumë hapur për Hashim Thaçi dhe çfarë po bëjnë evropianët në gjykatën e drejtësisë në Hagë. Ai e ka quajtur Thaçin peng, dhe kjo që po bëjnë evropianët është skandaloze.

Duhet të jemi të aftë e të shohim përpara. Duhet ta lirojnë Thaçin, duhet ta pranojnë se çështja e Jack Smith ishte politike. Evropianët duket sikur po bëjnë një punë të pistë për shkak të politikës”, është shprehur Richard Grenell.

Në emisionin Top Story, ish-ambasadori është pyetur dhe për qëndrimet e tij të njohura kundër Albin Kurtit, për të cilat ka thënë se kryeministri i Kosovës kurrë nuk i ka pranuar idetë e amerikanëve.

“Çështja është kjo, unë e njoh Albin Kurtin. Shikojini politikat e tij dhe ju sfidoj të gjeni një ide amerikane që ka rënë dakord. Ai ka refuzuar çdo ide, që nga Obama, Klinton e Xhoxh Bush, gjithmonë ka qenë kundër”, vijoi Grenell.

Më shumë