Tirana
clear sky
1.5 ° C
1.5 °
1.5 °
30 %
6.2kmh
0 %
Hën
0 °
Mar
4 °
Mër
7 °
Enj
9 °
Pre
9 °
E hënë, 24 Janar, 2022

EUROPOL operacion të madh në Spanjë: Kapen 2.000 pasaporta false nga 56 shtete, mes tyre dhe shqiptare. Ishin porositur 11 mijë dokumente të rreme identiteti

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Oficerët nga Policia Kombëtare Spanjolle (Polícia Nacional) dhe Forcat Policore të Qytetit të Barcelonës (Guàrdia Urbana de Barcelona), të mbështetur nga Europol, çmontuan një grup kriminal të organizuar të përfshirë në lehtësimin e emigracionit të paligjshëm dhe mashtrimin me dokumentet.

Rezultatet nga 28 korrik 2021

  1. 3 vende të kontrolluara
  2. 3 arrestime
  3. Konfiskimet:
  4. pajisjet mobile
  5. gati 2000 pasaporta të falsifikuara dhe karta identiteti të 56 kombësive të ndryshme
  6. rreth 13 000 € në para të gatshme
  7. fletore që përmban evidenca kontabël të veprimtarisë kriminale (porosi, çmime, dërgesa)
  8. pajisje për falsifikimin e dokumenteve, duke përfshirë dy printera, një makinë për petëzimin dhe një skaner, një laptop të dedikuar, një makinë shtypi, mjete për të prerë në mënyrë profesionale dokumentet, bojëra UV, spraje, plastikë me masa zyrtare të sigurisë, kinegramë, , gjilpëra dhe fije për të qepur broshura pasaportash.

Nga pasaportat e falsifikuara, shihet se një prej tyre është dhe ajo shqiptare.

11.000 dokumente të rreme identiteti ishin duke u përgatitur

Rrjeti kriminal ishte i përfshirë në falsifikimin dhe shpërndarjen e dokumenteve të falsifikuara, si dhe vjedhjen e dokumenteve origjinale, të vjedhura në Spanjë. Këto u përdorën nga njerëz me karakteristika të ngjashme fizike nga vendet e Lindjes së Mesme për të lehtësuar hyrjen e tyre të paligjshme në BE.

Gjatë ditës së aksionit në korrik, një bastisje në shtëpinë e të dyshuarit kryesor në Barcelonë çoi në çmontimin e një shtypshkronje për dokumente të rreme. Ai prodhonte dokumente të rreme me karakteristika të sigurisë me cilësi të lartë, siç janë hologramet UV. Hetimi zbuloi se ai kishte marrë 1.000 porosi për prodhimin e dokumenteve me identitet francez dhe 10.000 porosi për dokumentet e identitetit spanjoll.

Europol lehtësoi shkëmbimin e informacionit dhe siguroi mbështetje analitike. Europol gjithashtu vendosi një ekspert në Barcelonë për të siguruar mbështetje teknike me nxjerrjen e të dhënave dhe analizën e provave dixhitale.

Hetimi u zhvillua si pjesë e Ekipit të Përbashkët Operacional të EMPACT Doc Fraud për të luftuar mashtrimin e dokumenteve në BE, duke synuar grupet e krimit të organizuar të përfshirë në prodhimin e falsifikimeve dhe trafikimin e dokumenteve të falsifikuar ose të marrë në mënyrë të paligjshme.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img