Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
76 %
2.6kmh
0 %
Mër
13 °
Enj
22 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
20 °
E mërkurë, 27 Tetor, 2021
spot_img

Eurodeputeti grek i ankohet KE për çështjen e pronës në Shqipëri: Të regjistrohen tokat e pakicës greke në Himarë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Eurodeputeti grek Manolis Kefalogiannis i ka dërguar një letër Komisionit Europian ku ngre pyetjen se kur do rivendoset çështja e zgjidhjes së pronës në Shqipëri.

Në letër specifikisht bëhet fjalë për mosregjistrimin e pasurisë së palujtshme në zonën turistike të Himarës. Sipas tij regjistrimi nuk është bërë për shkak të pengesave të paraqitura nga autoritetet shqiptare ndaj anëtarëve të Pakicës Kombëtare greke.

Pjesë nga letra:

Një aspekt i rëndësishëm i problemit të pronës në Shqipëri është mosregjistrimi i pasurive të paluajtshme në disa pjesë të vendit, veçanërisht në zonën me vlerë të veçantë turistike të Himarasë për shkak të pengesave të paraqitura nga autoritetet shqiptare. Në përfundimet e Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme të BE -së të Marsit 2020 të miratuar nga Samiti Evropian i të njëjtit muaj, përparimi në procesin e regjistrimit të pronës përmendet si një nga kushtet që duhet të përmbushen në kuadrin negociues që do të miratohet nga Këshilli i BE -së.

Megjithatë, ligjet e miratuara nga qeveria shqiptare që nga viti 2015 dhe Plani Shqiptar i Veprimit për Integrimin Evropian ngrenë pyetje të arsyeshme në lidhje me synimin e saj për të bërë përparim në procesin e regjistrimit të pasurisë. Nën maskën e interesit publik dhe tërheqjen e investitorëve, shkelet e drejta themelore e pronës dhe shkaktohen pasiguri ligjore pasi epërsia u ofrohet shërbimeve publike shqiptare që madje zëvendësojnë Drejtësinë me rrezikun e humbjes së shumë pronave private, gjë që çoi në një opinion kritik të Komitetit.Venediku për praktikat shqiptare. Midis këtyre pronave janë disa anëtarë të Pakicës Kombëtare Greke të cilët me veprimet specifike të qeverisë shqiptare çojnë në largimin e tyre nga shtëpitë e tyre stërgjyshore. Miratimi i një ligji të ri nga Parlamenti Shqiptar, i cili hyri në fuqi në maj 2020, është një “mundësi e humbur” për zgjidhjen e pronës pasi rekomandimet e Komisionit të Venecias po zbatohen nga shqiptarët pjesërisht dhe prona kryesore problemet mbeten.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img