Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Pre
37 °
Sht
35 °
Die
33 °
Hën
35 °
Mar
36 °
E premte, 25 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Euro bie në nivelin më të ulët në dy vite pas dorëheqjes së Renzit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

c6c08ad07df411c5ec0437ca0541aee4

Dorëheqja e Matteo Renzit si kryeministër i Italisë ka ndikuar negativisht në bursat italiane dhe ato europiane. Italia është ekonomia e tretë më e madhe e Eurozonës dhe për këtë arsye ndikimi ishte i menjëhershëm.

Monedha euro ra në nivelin më të ulët në 20 muajt e fundit.

Tregu i aksioneve i Milanos, FTSE Mib, u ul me 1.4% dhe Indeksi i aksioneve EuroSTOXX 50 e nisi këtë javë me një humbje prej 0.6 për qind.

Indeksi i aksioneve gjermane,GDAXI, ra me 0.4 për qind, ndërsa ai i aksioneve angleze FTSE ra me 0.4 për qind.

Indeksi i dollarit që e krahason monedhën e gjelbër me gjashtë prej monedhave më të rëndësishme të grupit u rrit me 0.6 për qind në 101.37.

Lexo edhe:

Kush është 30 vjeçari Luigi Di Maio, politikani që pritet të garojë për kryeministër të Italisë

Dorëheqja e Renzit pozitive për Shqipërinë? Vendi ynë mund të fitojë kohë në shmangien e mbylljes së mijëra vendeve të punës

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img