Hapësire reklamuese

Bota

Estonia dhe Letonia njohin zyrtarisht si genocid sulmet ruse në Ukrainë

Shkruar nga Newsbomb
Estonia dhe Letonia njohin zyrtarisht si genocid sulmet ruse në

Estonia dhe  Letonia janë ndër vendet e para që kanë njohur si “genocid” krimet e luftës nga ushtria ruse në Ukrainë. Të dy këto vende njohën në nivel legjislativ, krimet e rusëve në territorin e Ukrainës si genocid.

Parlamenti i Estonisë miratoi sot një rezolutë që e quan agresionin rus dhe krimet pasuese të luftës kundër Ukrainës, një akt gjenocidi dhe u bëri thirrje vendeve të tjera të bëjnë të njëjtën gjë.

Trupat ruse që u tërhoqën nga veriu i Ukrainës disa javë pas pushtimit, më 24 shkurt lanë pas qytete të mbushura me trupa civilësh të vrarë, dëshmi e asaj që presidenti amerikan Joe Biden tha javën e kaluar se përbën gjenocid. Ndërsa Kremlini tha se nuk pajtohej kategorikisht me këtë dhe akuzoi Uashingtonin për hipokrizi. 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese