Tirana
broken clouds
24 ° C
24 °
24 °
41 %
3.1kmh
75 %
Hën
23 °
Mar
22 °
Mër
23 °
Enj
18 °
Pre
19 °
E hënë, 17 Maj, 2021
spot_img

“Është shqetësuese” Përfaqësuesi i OSBE ODIHR THIRRJE autoriteteve: Duhet të bëjnë hetimet, është thyer privatësia e votuesve

spot_img

Lajme të ngjashëm

Përfaqësuesi I OSBE/ODIHR është shprehur i shqetësuar në lidhje me marrjen e të dhënave personale të qytetarëve (database) pasi është shkelur privatësia e tyre.

Ai u bëri thirrje autoriteteve përkatëse që të bëjnë hetimet dhe t’i japin një drejtim kësaj çështje.

“Është shqetësuese marrja e të dhënave personale,  database,  sepse kjo është një çështje e thyerjes së kredincialeve  të votuesve. Autoritetet të bëjën hetimet e tyre dhe të japin vlerësimin e tyre me këtë çështje. Ështëq e rëndësishme që autoritetet të kujdesen me këtë çështje. Në bazë të praktikave të përdorura në vende të tjera po përpiqn të bëjnë elektronik sistemin e votimit. Shqipëria është nga ata vende që po përpiqet ta zbatojë atë në mënyrë që të ketë më shumë besim te qytetarët dhe sistemi zgjedhor të përmirësohet”, tha ai.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img