Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
88 %
2.6kmh
0 %
Hën
33 °
Mar
34 °
Mër
36 °
Enj
38 °
Pre
38 °
E hënë, 21 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

“Është një pengesë”, Matoshi me argumenta për shpalljen e Berishës “non grata”: Është tallur me ambasadoren Kim

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Analisti Halil Matoshi në lidhje me shpalljen “non grata” të Sali Berishës dhe familjes së tij është shprehur se “SHBA është vend që nuk fal kurrë”.

Në analizën e tij ai është shprehur se Berisha është tallur me ambasadoren Yuri Kim. AUi solli si shembull edhe foton që postoi një ditë para zgjedhjeve Berisha, të Kim Karadashian.

Ndër të tjera ai tha se “Berisha është një pengesë” dhe që shpallja e tij “non grata” nuk ka të bëjë me korrupsionin, por me pengimin e demokracis.

“Duhet të shohim profilin e Berishës në raport me Amerikanët. Me raport me demokratët dhe republikanët. Dhe mos harrojmë se këtë e dimë të gjithë amerikanët nuk falin.

Ajo që thash është se amerikanët nuk falin, është tallja e zotit Berisha me ambasadoren Yuri Kim. Ku një ditë para zgjedhjeve, ne kemi qenë në tiranë, ai e postoi një fotografi të Kim Kardashian dhe thotë “mirëmëngjes shqiptarë” dhe kjo i përshkrun se amerikanët njerzit e vetë i mbrojnë. Për amerikën një shtetas amerikan është më i rëndësishëm se ndoshta gjysma e botës.
Ata nuk lejojnë të tallen me zyrtarët. Lidhja tjetër është Kosova dhe afrimi i një marrveshje të mundshme Kosovë-Serbi dhe Berisha mund të konsiderohet një penges. Në çdo version Berisha është një pengesë, për cfarë? Ndoshta ka edhe faktor X që ne nuk i dimë. Mund të ketë edhe ndonjë factor X që ne mund ta dimë pas shumë vitesh.

Dhe në fund dua të them se Bersha përpos anës historike pa dyshim, i ka anët e veta. Unë bile i pash në internet, që ati qytetarit dixhital ti ndalojnë edhe ‘facebookun”. Sepse Berisha nga një burrë shteti shumë modest, me përfunduar aty.  Kjo i ka kushtur shtrejtë. E lash në fund korrupsionin sepse pas 8 vitesh me i thanë je korruptur ku ke qënë në pushtet s’ka kuptim. Është pengimi i demokracisë”, tha Matoshi në “politiko”.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img