Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
83 %
1.5kmh
0 %
Enj
38 °
Pre
38 °
Sht
35 °
Die
34 °
Hën
33 °
E enjte, 24 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

‘Është një bombë atomike’, shkencëtarët paralajmërojnë se varianti brazilian i Covid-19 mund të na kthejë sërish në fillim të pandemisë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

da43ada16eb830eea06e9a6b54e2d129

Shkencëtarët po paralajmërojnë se shpërthimi i pakontrolluar i variantit brazilian të koronavirusit mund të kërcënojë luftën globale për t’i dhënë fund pandemisë.

Varianti më infektues tashmë është bërë dominues në shumicën e shteteve të vendit dhe nuk ka asnjë shenjë që të ngadalësohet.

‘Ky informacion është një bombë atomike’, tha Roberto Kraenkel, një matematikan biologjik me Observatorin Brazil Covid-19, për Washington Post.

Ai shtoi: “Unë jam i befasuar nga nivelet e varianteve të gjetura. Media nuk po kupton se çfarë do të thotë kjo. Të gjitha variantet e shqetësimit janë më të transmetueshme … dhe kjo do të thotë një fazë e përshpejtuar e epidemisë. Një katastrofë.”

Tashmë, varianti është identifikuar si shkaku i 15 rasteve në nëntë shtete të SHBA.

Për fat të mirë, nivelet në rritje të vaksinimit dhe rënia e infeksioneve të përditshme në SH.B.A. po ndihmojnë për të ndaluar shpërthimin e saj, por kjo nuk është rasti në Brazil, ku ICU-të po dalin në skaj të kapacitetit të plotë, ndërsa përhapja kaotike e vaksinave lufton për të fituar terren.

“Asnjë vend nuk do të jetë i sigurt nëse nuk kanë kontrolluar shpërthimet e tyre”, tha për DailyMail Dr. Denise Garret, nënkryetare e epidemiologjisë së aplikuar në Institutin e Vaksinave Sabin në shtetin e Uashingtonit.

Virusi është duke u përhapur ‘i pakontrolluar’ në Brazil, duke krijuar një variant më infektues, të njohur si P1, i cili është përhapur në të paktën 20 vende. Për sa kohë që shpërthimi gjëmon në Amerikën e Jugut, pjesa tjetër e botës mund të jetë akoma e prekshme nga mutantët e rinj, paralajmërojnë ekspertët.

Në SH.B.A. varianti P1 ende nuk është përhapur, por nëse ndodh, ai ka potencialin të ri-infektojë qindra miliona njerëz të pavaksinuar edhe ata që më parë kanë pasur COVID-19. Vetëm një rast i ri është zbuluar këtë muaj, por që ka të ngjarë të ndryshojë.

Të gjithë viruset mutohen, gjatë gjithë kohës.

SARS-CoV-2, virusi që shkakton COVID-19, në të vërtetë ishte i ngadaltë për të filluar mutacionin në mënyrë të konsiderueshme.

Por variantet filluan të rriteshin në të gjithë globin në fund të vitit 2020, pasi rastet e rritura në shumicën e vendeve i dhanë virusit mundësi të shumta për të mutuar.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img