Tirana
overcast clouds
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
87 %
2.1kmh
90 %
Mar
8 °
Mër
10 °
Enj
13 °
Pre
14 °
Sht
8 °
E martë, 30 Nëntor, 2021
spot_img

Është FUNKSIONALE, gjiganti farmaceutik aplikon sot në SHBA dhe Europë për përdorim EMERGJENT të vaksinës anti-COVID

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

e9636e60f8cf6b0c237986bfe3ee597e

Kompania farmaceutike Moderna do të aplikojë sot për të marrë autorizimin e përdorimit të vaksinës anti-COVID në SHBA dhe Europë.

Kompania do t’i kërkojë autoriteteve amrikane dhe atyre europiane të verifikojnë të dhënat që tregojnë se vaksina e tyre është 94.1% efektive në parandalimin e Covid-19, si dhe 100% efektive në parandalimin e rasteve të rënda të sëmundjes.

Me shumë gjasa, FDA-ja amerikane do ta aprovojë përdorimin e vaksinës. “Kjo është goditëse”, tha Dr.Paul Offit, anëtar i FDA-së: “Këto të dhëna janë fantastike”.

Moderna bëhet kështu kompania e dytë që aplikon për autorizimin e përdorimit emergjent të vaksinës. Më herët aplikoi edhe kompania Pfizer.

Aplikimet si në SHBA dhe Europë pritet të shqyrtohen nga komitetet përkatëse gjatë dhjetorit.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img