Tirana
clear sky
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
48 %
3.6kmh
0 %
Sht
27 °
Die
31 °
Hën
34 °
Mar
35 °
Mër
36 °
E shtunë, 19 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Erozioni shemb “Harkun e Darvinit”, në ishujt Galapagos (FOTO)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Harku i Darvinit, një formacion i famshëm shkëmbor në ishujt Galapagos, është shembur në det si rezultat i erozionit, thanë zyrtarët e mjedisit në Ekuador.

Fotografitë e postuara në mediat sociale nga Ministria e Mjedisit të Ekuadorit treguan që rrënojat nga maja e harkut ishin shembur në oqean me dy kolonat mbështetëse, të cilat janë ende në këmbë.

“Ne raportojmë se Harku i Darvinit u shemb”, shkroi ministria në Spanjisht në faqen e saj në Facebook.

Formacioni shkëmbor i lartë 43 metra (141 metra) i quajtur Harku i Darvinit, qëndron në skajin më verior të Ishujve Galapagos dhe është një vend i njohur për zhytësit.

Harku i Darvinit’ është i mbrojtur nga UNESCO dhe njihet për shumë specie endemike të kafshëve dhe bimëve, i cili frymëzoi teorinë e natyralistit britanik Charles Darëin mbi evolucionin.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img