Tirana
light rain
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
78 %
5.7kmh
75 %
Die
24 °
Hën
26 °
Mar
29 °
Mër
30 °
Enj
31 °
E diel, 29 Maj, 2022
spot_img

Erozioni dhe ndërtimet pa kriter shkatërrojnë “Currilat” në Durrës

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Zona e Currilave, një nga zonat turistike të bregdetit te Durrësit, po shkon gjithnjë dhe më teëer drejt shkatërrimit. E gjithë vija natyrale bregdetare është pushtuar nga ndërtimet me leje apo pa leje. Ndërsa kodra ku qëndron edhe fari ka përsuar një ndryshim dramatik vitet e fundit.

Për shkak të prerjes së pemëve, dheu rrëshqet masivisht sa herë bie shi. Madje, disa ndërtime rrëzë saj sot janë të varrosura nën llucë.

Bashkia e Durrësit edhe pse është vënë në dijeni shpesh herë për situatën alarmante, nuk ka marrë asnjë masë. I vetmi lajm i mirë për zonën e Currilave, sipas ATSH është projekti i Ministrisë së Mjedisit për gjelbërimin dhe kthimin në një park natyror të kodrave në faqen perëndimore të bregdetit.

 Ripyllëzimi po ndihmon edhe në krijimin e një qëndrueshmerie të kodrës që në vitet e fundit nga rreshqitjet masive të dheut, ishte kthyer në një zonë të rrezikshme.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img