Hapësire reklamuese

Aktualitet

Ermal Dredha, Vlora pret kombëtaren t’i dorëzojë flamurin

Shkruar nga Newsbomb
Ermal Dredha, Vlora pret kombëtaren t’i dorëzojë flamurin

Nga Anila Basha

Në një ditë dielli të shndritshëm, qyteti i Vlorës është si një kanvacë e gjallë, ku ngjyrat e festës e bëjnë atë të shndërrohet në një pikturë të mrekullueshme. Shtëpia e Flamurit, si një pikë qendrore, tregon historinë e një kombi, të kombit tonë. Ndërsa rreth saj, deti i njerëzve që derdhen rrugëve çdo ditë nëntori, presin të përqafojnë shkëlqimin e festës.

Atmosfera është e përplotë me emocion dhe ngrohtësi. Edhe qytetarët më të shtangur ndiejnë ndryshimin e kësaj feste në ajër. Ermal Dredha, me flamurin e kryebashkiakut në dorë, është protagonisti i kësaj skene të mrekullueshme. Ai, si një diplomat i dikurshëm e aktual, ndjen kënaqësinë dhe përgjegjësinë e detyrës së tij të re si kryetar i bashkisë së qytetit bregdetar. Dhe çfarë momenti më të bukur do të prisnin djemtë e ekipit kombëtar për të marrë flamurin kuqezi nga ky qytet “i shenjtë” dhe të fillojnë udhëtimin drejt ëndrrës europiane.

Kjo mund të shndërrohet në një ftesë të mrekullueshme për ta, një mënyrë për të nderuar një moment të madh për kombin. Festimet e Pavarësisë, do të kenë një shkëlqim të veçantë, me artistë të njohur që do të shtrojnë qilimin e artit në rrugët dhe sheshet e qytetit. Nëse djemtë e kombëtares kuqezi e pranojnë ftesën, pjesëmarrja e tyre do të jetë si një pikë kulmore që do ta bëjë atë të paharruar për turistët dhe qytetarët e Vlorës. Kryetari Dredha ka punuar me përkushtim të veçantë për këto festime. Ai ka bërë çmos që çdo biznes të ndjehet pjesë e kësaj feste të madhe, duke harmonizuar mikpritjen me jetën kulturore e artistike në qytet.

Pastaj, gjithçka tjetër do ta bëjë vetë VLORA, me diellin që i nxjerr krye nga maja e maleve, tek derdhja në det. Do të jetë një spektakël i pazakontë. Qyteti i Flamurit po përjeton një fushatë të madhe bujare, sepse, thënë me fjalët e kryetarit Dredha, Vlora e Flamurit meriton të nderohet me këtë dashuri dhe përkushtim.

-Kryetar, do të donim ta nisnim nga Vlora, por meqë na shkon gjithë logjika e ngjarjeve festive, me lejoni t’ju pyes: e keni ndjekur Kombëtaren shqiptare në këto kualifikuese për Euro2024? A ju duket se edhe ata janë pjesë e festimeve të Vlorës dhe gjithë Shqipërisë?

Patjetër që e kam ndjekur kombëtaren tonë në të gjitha ndeshjet e saj, si të gjithë shqiptarët besoj. Sic e kemi parë dhe me shumë besim si edhe c’do ta shohim në Euro2024, kjo skuadër dhe stafi drejtues i saj, kanë bërë të gjitha përpjekjet për të përfaqësuar me krenari vendin në këto ndeshje, dhe shpresoj sikurse jo vetëm unë po gjithë shqiptarët anembanë botës, do të kemi mundësi të krenohemi me këta lojtarë edhe gjatë ndeshjeve në Euro2024 në Gjermani. Meqë jemi në nëntor dhe ne vlonjatët e lidhim këtë muaj me qenien tonë, nuk mund të ndahet nga gjithë këto emocione edhe dimensioni i ri i ndjenjës së krenarisë sonë kombëtare, që përfaqësohet aq bukur nga këta djem futbollistë. Sepse, tani e kemi një eksperiencë të jetuar edhe më parë gjatë Euro2016 në Francë, ku në mbështetje të kombëtares sonë, nuk ishin vetëm qytetarët tanë, por mbarë kombi.

Artikullin e plotë mund ta lexoni në numrin e ri të Revistës Newsbomb.al, e cila ka dalë në treg sot dhe mund ta gjeni në të gjitha pikat e shitjes…

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese