Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
69 %
2.1kmh
0 %
Sht
23 °
Die
31 °
Hën
34 °
Mar
35 °
Mër
36 °
E shtunë, 19 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Erion Veliaj, më 20 korrik ulet në karrigen e kryebashkiakut të Tiranës

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

f6132488370ebfaf12ccd686e27bba90

Kryebashkiaku i ri i Tiranës, Erion Veliaj pritet të hyjë në zyrën e bashkisë rreth datës 20 korrik. Sipas mediave, në bazë të Kodit Zgjedhor dhe ecurisë së procedurave të ndjekura nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, 20 korriku shihet si data më e mundshme që Veliaj të marrë zyrtarisht çelësat e qytetit.

Valiaj mposhti në zgjedhjet lokale të 21 qershorit kandidatin demokrat Halim Kosovën duke siguruar 53.6% të votava, përkundrejt 39% të kundërshtarit të tij. Partia Socialiste ka arritur gjithashtu që të sigurojë pjesë më të madhe të anëtarëve në këshillin bashkiak të kryeqytetit.

Erion Veliaj do të zëvendësoj në këtë post kreun aktual të bashkisë, Lulzim Bashën, dhe do të jetë kryebashkiaku i pestë që do të drejtoj Tiranën pas instalimit të demokracisë në vend.  

Lexo edhe: Tiranë/ Qyteti jashtë vëmëndjes së bashkisë, rrugët pa ndriçim për rreth 1 javë

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img