Tirana
broken clouds
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
100 %
1kmh
75 %
Die
28 °
Hën
27 °
Mar
26 °
Mër
25 °
Enj
24 °
E diel, 19 Shtator, 2021
spot_img

Erion Braçe kujton 14 shtatorin: 21 vite më pas, e njëjta histori e të njëjtët politikanë

spot_img

Lajme të ngjashëm

acbb46c0318d8f34c936d3bc708f8f78

Zv.kryeministei Erion Braçe kujton grushtin e shtetit të ndodhur 21 vite më parë, në 14 shtator gtë vitit 1998.

“14SHTATOR

21 vite me pas;

I njejti film, e njejta histori,

te njejtet politikane,

e njejta Parti, e njejta paDREJTESI!”, shkruan Braçe në Instagram, ndërsa publikon dhe disa foto të turmave të njerëzve me armë përpara Kryeministrisë dhe RTSH.

Në 14 shtator 1998, do të kryhej varrimi i liderit të demokracisë Azem Hajdari, vrarë në 12 shtator përpara selisë së Partisë Demokratike, por procesi i varrimit të ish-liderit të PD u shndërrua në një procesion dhune, ku turmat e armatosura pushtuan Kryeministrinë dhe më pas u drejtuan te TVSH.

Në rrugët e Tiranës shihje tanket e ushtrisë që kishin dalë për të vendosur rendin, por që u morën në dorëzim nga rebeluesit e grushtit të shtetit, raporton newsbomb.al.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img