Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
83 %
1.5kmh
0 %
Enj
38 °
Pre
38 °
Sht
35 °
Die
34 °
Hën
33 °
E enjte, 24 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Erdogan vendosi tërheqjen nga traktati kundër dhunës ndaj grave, në Turqi shpërthejnë protestat masive

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

b1d75b7c73cad4e4f6f4b22ef3aa0bea

Vendimi i qeverisë turke për t’u tërhequr nga traktati i nënshkruar 10 vite më parë për mbrojtjen e grave nga dhuna ka shkaktuar protestamasive në Turqi.

Dekreti u firmos të shtunën nga Erdogan pas presioneve prej muajsh të grupeve konservatore dhe islamike.

Grupime të ndryshme protestuesish marshuan në rrugët e Stambollit me parrullën “Tërhiqni vendimin, zbatoni traktatin”, ndërkohë që vendimi i Erdogan është konsideruar si një goditje për mbrojtësit e të drejtave të grave.

Sipas grupeve të të drejtave të grave, që nga fillimi i vitit në Turqi janë vrarë 77 femra, ndërkohë që vitin e kaluar numri i grave të vrara arriti në 409.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img