Hapësire reklamuese

Bota

Erdogan u doli kundër, Izraeli bojkon produktet turke

Shkruar nga Newsbomb
Erdogan u doli kundër, Izraeli bojkon produktet turke

Zinxhirët e supermarketeve në Izrael po ndalojnë importet nga Turqia pasi presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan shprehu mbështetje për Hamasin duke përfshirë pretendimin e tij se grupi nuk është një organizatë terrorist.

Kompanitë përfshijnë zinxhirin më të madh të supermarketeve në Izrael, Shufersal, si dhe konkurrentët Rami Levy dhe Yochananof, tha Simi Solter i Haaretz, duke shtuar se importuesit më të vegjël e kanë ndjekur shembullin.

Turqia kohët e fundit është bërë një eksportues kryesor në Izrael, duke u renditur vitin e kaluar në vendin e pestë pas Kinës, SHBA-së, Zvicrës dhe Gjermanisë. me importet e Izraelit nga Turqia që arrijnë në 7 miliardë dollarë në vitin 2022.

"Ne kemi mbledhur një delegacion të krijuar për të devijuar disa nga importet tona nga vende të tjera tek ata, nga të kuptuarit se ata janë më afër nesh se Evropa dhe ata kanë industri të ndryshme," tha Uriel Lynn, presidenti i Federatës së Izraelit. Dhomat.

"Delegacioni përbëhej nga 90 blerës nga Izraeli dhe ata morën pritjen më të mrekullueshme. Kishte një dëshirë për bashkëpunim dhe ne menduam se ky ishte hapi më i mirë për të ndërmarrë," shtoi ai.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese