Erdogan: Turqia nuk do të lejojë formimin e një shteti terrorist

Publikuar tek: bota, më 20:23 02-11-2016 Erdogan: Turqia nuk do të lejojë formimin e një shteti terrorist

“Si një vend që ka marrë parasysh çdo rrezik për të shuar zjarrin e ndezur në rajon dhe i cili strehon në territorin e tij 3 milionë refugjatë të ardhur nga Siria dhe Iraku, jemi të gatshëm të marrim më shumë përgjegjësi”, tha sot presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan.

Sipas “Anadolu Agency” Erdogan, në një fjalim të mbajtur në Konferencën e 6-të të ministrave për rolin e grave në zhvillimin e vendeve anëtare të Organizatës së Bashkëpunimit Islamik (OBI) ka vënë në dukje rëndësinë se si organizatë duhet paraqitur një punë miqësore dhe të qëndrueshme për të ofruar zgjidhje në çështjet e muslimanëve në botë.

Sigurisht dihet që një mision i tillë vështirëson mundësitë dhe kapacitetin aktual të organizatës ka thënë Erdogan duke rikujtuar se OBI deri dje përmendej si “Konferenca Islamike”.

Ndër të tjera pasi ka vënë theksin se popujt përbëhen nga familjet, dhe familjet nga një grua dhe një burrë ku nga aty shumohen brezat, Erdogan tha se për këtë ka nevojë për familje dhe popuj të fuqishëm.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Obama reagon për hetimin e FBI: Të mos ndikohet te opinioni i publikut
Luftë e pamëshirshme Clinton-Trump në sprintin final »
Article Logic
Execution time: 0.012264966964722
array(1) { ["section"]=> string(69) "erdogan-turqia-nuk-do-te-lejoje-formimin-e-nje-shteti-terrorist-58231" }