Tirana
clear sky
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
94 %
2.1kmh
0 %
Mar
27 °
Mër
25 °
Enj
24 °
Pre
25 °
Sht
29 °
E martë, 21 Shtator, 2021
spot_img

Erdogan telefonon Vuçiç, i garanton përmirësim të marrëdhënieve Turqi-Serbi

spot_img

Lajme të ngjashëm

81866e56092e6b1cb19b5c756add4c9c

Presidenti serb, Aleksander Vuçiq dhe presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan kanë zhvilluar një bisedë të gjatë telefonike. 

Sipas mediave serbe, ata kanë theksuar përkushtimin e dy vendeve për të rritur marrëdhëniet politike dhe ekonomike.

Vuçiq i ka bërë thirrje Erdoganit që ta vizitojë Serbinë gjatë këtij viti për të mbajtur Sesionin e Dytë të Këshillit të Lartë për Bashkpunim. 

Presidenti serb ia ka ritheksuar Erdoganit që mbështetja e tij për investime turke në Serbi është  me rëndësi të madhe.  Presidenti turk është shprehur se e mbështet politikën e paqes dhe stabilitetit në Ballkanin Perëndimor të udhëhequr nga Serbia dhe presidenti i saj. 

Erdogan ritheksoi se Turqia do të bëjë gjithçka për të ruajtur dhe përmirësuar marrëdhëniet miqësore me Serbinë.

 

Më shumë

spot_img