Tirana
overcast clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
87 %
2.6kmh
100 %
Pre
7 °
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
4 °
Mar
4 °
E premte, 21 Janar, 2022

“Erdogan Sulltan dhe Rama Pasha”, mediat greke për vizitën e presidentit turk në Shqipëri: Ka marrëveshje sekrete për dëbimin e gylenistëve, presion për pavarësinë e Kosovës

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan  të hënën do të vizitojë Shqipërinë dhe do të mbajë fjalën gjithashtu në seancën e parë të Kuvendit për vitin 2022.

E nuk kishte sesi vizita e Erdogan në Tiranë, mos të komentohej dhe nga mediat greke. “Gjatë dy mandateve të tij të para, kryeministri shqiptar Edi Rama ka krijuar lidhje të ngushta me Erdoganin, duke krijuar një Këshill të Lartë të Bashkëpunimit Strategjik në janar 2021”shkruan “pentapostagma.gr”.

Në shkrimin e medias greke thuhet se Turqia ka investuar rreth 3.5 miliardë dollarë në Shqipëri dhe më shumë se 600 kompani të saj operojnë në vend.

“Pentapostagma”, thotë se ka një marrëveshje sekrete mes Tiranës dhe Ankarasë për dëbimin e gylenistëve, ndërsa Turqia do të bëjë presion vendeve që nuk njohin pavarësinë e Kosovës.

Shkrimi nga media greke:

Turqia është një nga vendet e pakta që përdor bamirësi dhe ndihma humanitare për të shtrirë ndikimin e saj në vende të tjera, pavarësisht faktit se njerëzit në shtëpi vuajnë nga varfëria, mungesa e vendeve të punës, rritja e inflacionit dhe qeverisja gjithnjë e më autoritare.

Sipas informacioneve të publikuara në një artikull në Daily Sabah, një gazetë pro-qeveritare, Turqia ka ofruar ndihmë për më shumë se 14 organizata ndërkombëtare që punojnë për të zbutur pandeminë. Përveç kësaj, ajo ka ofruar ndihmë në forma të ndryshme në më shumë se 131 vende, nga Senegali në Norvegji dhe Mal të Zi, Spanjë dhe Kinë.

Ndihma ishte e ndryshme, duke përfshirë respiratorë, pajisje PPE, komplete diagnostikuese për COVID, para, madje edhe spitale plotësisht të pajisura dhe funksionale.

Por nuk u ndal me kaq. Turqia gjithashtu ka vaksinuar në rreth 20 vende, duke përfshirë pjesën më të madhe të Ballkanit Perëndimor dhe disa vende afrikane. Vendi po zhvillon tani vaksinën e vet, Turkovac, e cila ka të ngjarë të promovohet për ata që nuk kanë arritur të marrin vaksinat perëndimore.

Marrëdhënia mes Ankarasë dhe Tiranës është aq e ngushtë sa disa e quajnë presidentin Rexhep Tajip Erdogan si Sulltan dhe kryeministrin shqiptar Edi Rama si Pasha, një referencë për ditët kur Shqipëria ishte pjesë e Perandorisë Osmane.

Por sa është kostoja?

Në një fjalim në Parlamentin Evropian në maj 2020, eurodeputetja franceze Julie Lechanteux tha se Turqia “përfitoi nga kriza COVID-19 për t’u dukur më efektive dhe e bashkuar ndaj vendeve të Ballkanit me një diplomaci të ndihmës mjekësore që synon të përmirësojë imazhin e saj”. ish territoret e Perandorisë Osmane dhe të rrisë ndikimin e saj në rajon”.

Ai vazhdoi duke thënë se operacioni dukej se ishte pjesë e një strategjie politike që “bie ndesh hapur me interesat evropiane”. Pyetja përfundoi me pyetjen: “Duke qenë se Turqia është ende një kandidate zyrtare për anëtarësim në BE, cili është qëndrimi i Komisionit për ndikimin turk në Ballkan?”.

Komisioneri i Zgjerimit të BE-së Oliver Varhelyi u përgjigj shpejt, duke vënë në dukje se “forcimi i bashkëpunimit dhe marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë midis vendeve të BE-së, partnerëve të Ballkanit Perëndimor dhe Turqisë është një element i rëndësishëm i stabilitetit në kontinentin evropian”.

Serbia, me mbështetjen e Moskës, Rusisë, Kinës dhe Turqisë, ka përdorur të gjitha llojet e diplomacisë, përfshirë infrastrukturën, financat, tregtinë, mjekësinë dhe ndërmjetësimin, për të mbushur boshllëkun e lënë nga BE-ja.

Disa thonë se Erdogan po ëndërron të bëhet një ndërmjetës i pushtetit rajonal, kryesisht për shkak të përfshirjes së tij dhe lidhjeve të ngushta me liderët në Shqipëri, Kosovë, Mal të Zi dhe Bosnje-Hercegovinë.

Muajt ​​e fundit ai është takuar me Milorad Dodik, Zoran Milanovic, Edi Ramën, madje edhe me Aleksandër Vuçiçin.

Madje, Ankaraja ka njoftuar se do të bëjë presion për pavarësinë e Kosovës duke nënshkruar marrëveshje sekrete për dëbimin e të dyshuarve “gylenistë” nga vendi dhe Shqipëria fqinje.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img