Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
73 %
1.5kmh
0 %
Mar
35 °
Mër
35 °
Enj
33 °
Pre
35 °
Sht
37 °
E martë, 28 Qershor, 2022
spot_img

Erdogan përsërit qëndrimin e Turqisë: U thamë JO hyrjes së Suedisë dhe Finlandës në NATO

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, deklaroi këtë të enjte se vendi i tij “do t’i thotë jo hyrjes së Suedisë dhe Finlandës në NATO”, duke përsëritur të njëjtin qëndrim që mbajti edhe javën e kaluar. 

“Ne u thamë miqve përkatës se do t’i themi jo hyrjes së Suedisë dhe Finlandës në NATO dhe do të vazhdojmë rrugën tonë ashtu,” tha Erdogan gjatë një konference me studentët në Ankara.

albsig

spring

 “NATO është një organizatë sigurie dhe ne nuk mund të pranojmë praninë e organizatave terroriste atje”, tha ai. 

Në fillim të kësaj jave, Erdogan akuzoi të dy vendet për strehimin e “organizatave terroriste” kurde.

Finlanda dhe Suedia kanë një komunitet kurd, megjithatë Erdogan nuk dha detaje se kujt i referohej.

Të dy vendet nordike aplikuan zyrtarisht për t’u bashkuar me NATO-n të mërkurën, një vendim ky i nxitur nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia në 24 shkurt.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img