Erdogan në kundërshtim me NATO-n, ble sistemin raketor nga Rusia

Publikuar tek: bota, më 21:55 26-07-2017 Erdogan në kundërshtim me NATO-n, ble sistemin raketor nga Rusia

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdogan tha se Turqia ka rënë dakord të blejë sistemin rus të raketave S-400, pavarësisht nga shqetësimet e NATO-s. Blerja vjen ndërkohë që Ankaraja përpiqet ta afrojë Moskën, pas rrëzimit nga Turqia të një bombarduesi rus në vitin 2015.

“Tani kemi ndërmarrë hapa me Rusinë për këtë blerje. Marrëveshjet janë nënshkruar,” u tha zoti Erdogan deputetëve të tij. “Me vullnetin e Perëndisë, do të shohim ardhjen e raketave S-400 në vendin tonë dhe do të vazhdojmë pastaj me prodhimin e përbashkët,” tha Presidenti turk, shkruan VOA.

Zoti Erdogan u përpoq ndërkohë të zbutë shqetësimet e partnerëve të tij të NATO-s, “Përse do të shkaktojë kjo tensione? Një vend duhet të jetë në kërkim të mënyrave ideale për sigurinë e vet,” tha ai.

Ankaraja ka mosmarrëveshje me aleatët e saj perëndimorë lidhur me mbështetjen që ata u japin grupeve siriane kurde që luftojnë kundër Shtetit Islamik, grupe që shihen si terroriste nga Turqia. Një çështje tjetër janë kritikat perëndimore në rritje ndaj Turqisë mbi të drejtat e njeriut.

Partnerët e Ankarasë në NATO kanë shprehur shqetësim rreth përputhshmërisë së sistemit raketor rus me teknologjinë e Aleancës, së bashku me frikën se Moska mund të përdorë sistemin S-400 si një kalë troje për të kompromentuar sistemet e NATO-s.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Koreja e Veriut deklaron se nesër do lëshojë një raketë atomike mbi Amerikën
Zjarre masive në Francë, evakuuohen mbi 10 mijë banorë »
Article Logic
Execution time: 0.0090909004211426
array(1) { ["section"]=> string(69) "erdogan-ne-kundershtim-me-nato-n-ble-sistemin-raketor-nga-rusia-87459" }