Hapësire reklamuese

Bota

Erdogan mbush 70-vjeç, Putin e merr në telefon për ta uruar

Shkruar nga Newsbomb
Erdogan mbush 70-vjeç, Putin e merr në telefon për ta uruar

Presidenti rus Vladimir Putin zhvilloi një telefonatë të hënën me presidentin Recep Tayyip Erdoğan, me rastin e ditëlindjes së këtij të fundit. Zyrtarët turq thanë se të dy udhëheqësit diskutuan gjithashtu lidhjet dhe Putin falënderoi Erdoganin për kontributin e tij në avancimin e marrëdhënieve turko-ruse në një nivel miqësor.

Udhëheqësi rus pritet të vizitojë Turqinë këtë pranverë, megjithëse data ose muaji i saktë është i paqartë tani pasi ai shtyu vizitat e mëparshme.

Ankaraja ka kërkuar të bindë Rusinë që të kthehet në Iniciativën e Kokrrave të Detit të Zi – e ndërmjetësuar nga Turqia dhe Kombet e Bashkuara – që siguroi eksportin e sigurt të grurit ukrainas përmes Detit të Zi gjatë luftës. Rusia u tërhoq nga marrëveshja në korrik 2023 dhe ka thënë se nuk ishte e interesuar ta ringjallte atë.

Anëtari i NATO-s Türkiye ndan një kufi detar me Ukrainën dhe Rusinë në Detin e Zi dhe ka synuar të mbajë lidhje të mira me të dyja në mes të luftës. Ajo ka shprehur mbështetje për integritetin territorial të Ukrainës, ndërsa kundërshton sanksionet ndaj Rusisë. Erdogan dhe Putin u takuan për herë të fundit në qytetin rus të Soçit në shtator.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese