Tirana
clear sky
22 ° C
22 °
22 °
53 %
3.1kmh
0 %
Pre
20 °
Sht
25 °
Die
27 °
Hën
26 °
Mar
26 °
E premte, 7 Maj, 2021
spot_img

Erdogan mbështet bisedimet Kosovë-Serbi: Çdo marrëveshje e tyre, e pranueshme për ne

spot_img

Lajme të ngjashëm

a9840496296dc014b5c24bc62cf87ea4

Presidenti i Turqisë Rexhep Taip Erdogan mbështet çdo marrëveshje të mundshme të arritur midis Kosovës dhe Serbisë.

Në një intervistë për gazetën serbe ‘’Politika’’, kreu i shtetit turk synon që të arrihet stabiliteti në rajonin e Ballkanit. Erdogan mbështeti hapur vazhdimin e bisedimeve midis Prishtinës dhe Beogradit.  Ai vlerësoi rolin strategjik që Serbia luan prej kohësh në Ballkan si dhe i dha rëndësi forcimit të marrëdhënive turko-serbe.

‘’Duam që të forcojmë marrëdhëniet tona dhe bashkëpunimin me rajonin (Ballkanin). Serbia ka një pozicion kyç dhe strategjik në Ballkan. Ne kemi lidhje historike e kulturore të rrënjosura me Serbinë dhe e konsiderojmë atë si fqinjin tonë, edhe pse nuk kemi kufij të përbashkët. Për të dëshmuar rezultatet e të gjitha projekteve që kemi implementuar së bashku me mikun tim Aleksandër Vuçiç më bën jashtëzakonisht të gëzuar dhe tregon se jemi në rrugën e duhur’’, shprehet presidenti Erdogan për ‘’Politika’’.

Kujtojmë që Kosova dje mbajti zgjedhjet e parakohshme parlamentare ku Vetëvendosja u rendit si forca e parë politike, por nuk garanton dot e vetme formimin e qeverisë.

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img