Hapësire reklamuese

Bota

Erdogan krijoi parti politike në Gjermani, Berlini i shqetësuar

Shkruar nga Newsbomb
Erdogan krijoi parti politike në Gjermani, Berlini i shqetësuar

Presidenti i Turqisë ka krijuar një parti politike për "njerëzit me rrënjë të huaja" në Gjermani. Recep Tayyip Erdogan njoftoi se Aleanca Demokratike për Diversitet dhe Zgjim (DAVA), e cila u krijua zyrtarisht më 7 janar, do të marrë pjesë në zgjedhjet evropiane  që do të mbahen në qershor të këtij viti.

Partia, e cila është një degë e partisë së vetë udhëheqësit në Turqi, AKP, ka shkaktuar reagime dhe shqetësime të menjëhershme nga partitë e tjera në Berlin.

Dailymail shkruan se Cem Özdemir, ministri i Bujqësisë në Gjermani, i cili ka një prejardhje turke të migracionit, shkroi në X: “Një degë e Erdoganit që kandidon për zgjedhje këtu është gjëja e fundit që na duhet”.

Ndërsa Jens Spahn, nënkryetari i partisë më të madhe opozitare konservatore Kristian Demokrate (CDU), gjithashtu shkroi në X: “Një degëzim Erdogan-AKP në Gjermani do të ishte një tjetër parti ekstreme në vend”.

Krijimi i partisë turke në Gjermani vjen pasi ligji u ndryshua muajin e kaluar që bëri të mundur që ata që jetojnë jashtë BE-së të kenë shtetësi të dyfishtë në Gjermani, e cila ka potencialin t'u japë votën 1.5 milionë turqve që jetojnë në Gjermani. Partia e re pritet të drejtohet nga Teyfik Özcan.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese