Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
88 %
1kmh
0 %
Enj
38 °
Pre
39 °
Sht
32 °
Die
32 °
Hën
31 °
E enjte, 18 Gusht, 2022
spot_img

Erdogan i vendos TRE KUSHTE Suedisë dhe Finlandës për t’u anëtarësuar në NATO

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu tha se Suedia dhe Finlanda duhet ta ndalojnë mbështetjen e grupeve terroriste në vendet e tyre, të ofrojnë garanci të qarta sigurie dhe ta heqin ndalimin e eksporteve të Turqisë nëse duan që Turqia ta mbështesë anëtarësimin e tyre në NATO.

Duke folur pas një takimi të ministrave të jashtëm të NATO-s në Berlin, Cavusoglu tha se është takuar me homologët e tij suedezë dhe finlandezë dhe se ata të gjithë po përpiqeshin t’i përgjigjeshin shqetësimeve të Turqisë, shkruan agjencia e huaj e lajmeve, Index.

albsig

Ai shtoi se Turqia nuk kërcënon dhe nuk përfiton nga situata aktuale, por foli veçanërisht për mbështetjen e Suedisë për militantët kurdë PKK, të cilët Turqia, Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara i konsiderojnë organizatë terroriste.

Finlanda konfirmoi sot se do të aplikojë për anëtarësim në NATO dhe Suedia pritet ta ndjekë shembullin e njëjtë, në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës. Megjithatë, shqetësimet e Turqisë mund të jenë një pengesë, pasi çdo vendim për t’u anëtarësuar në NATO kërkon miratimin unanim të të 30 vendeve anëtare

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img