Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
83 %
2.1kmh
0 %
Mër
35 °
Enj
34 °
Pre
35 °
Sht
35 °
Die
34 °
E mërkurë, 29 Qershor, 2022
spot_img

Erdogan bisedë telefonike me shefin e OKB: Të shmanget kriza globale ushqimore nga bllokimi i grurit në Ukrainë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti turk Rexhep Tayyip Erdogan ka zhvilluar këtë të hënë një bisedë telefonike me shefin e OKB-së, Antonio Guterres.

Erdogan  dhe Guterres kanë diskutuar për iniciativat që synojnë zgjidhjen e krizës së vazhdueshme të shkaktuar nga lufta Rusi-Ukrainë.

albsig

spring

Drejtoria e Komunikimeve të Turqisë gjithashtu bëri me dije se nga ana e tij, Erdogan i tha shefit të OKB-së se Turqia bën përpjekje për të siguruar eksportin e drithërave të Ukrainës nëpërmjet Detit të Zi, i cili do të shmangte një efektivë globale ushqimore.

Ndër të tjera, Erdogan tha se ai vijon të nxisë homologët e tij që të ringjallin negociatat e paqes dhe t’i japin fund luftës.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img