Tirana
clear sky
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
59 %
6.2kmh
0 %
Enj
16 °
Pre
19 °
Sht
18 °
Die
20 °
Hën
15 °
E enjte, 23 Mars, 2023

Erdogan bisedë telefonike me Putin, i propozon takim “kokë me kokë” me Zelenskyn në Turqi

Lajme të ngjashëm

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan i ka kërkuar homologut të tij presidentit rus, Vladimir Putin që të mbajë një pozicion pozitiv për të arritur një marrëveshje me Ukrainën.

Ai madje i ka propozuar Putinit një takim “kokë më kokë” me presidnetin ukrainas, Volodymyr Zelensky në Turqi.

“Presidenti Erdogan theksoi rëndësinë e arritjes së një armëpushimi, funksionimin efikas të korridoreve humanitare dhe evakuimet e sigurta dhe tha se Turqia do të vazhdojë të bëjë atë që mundet për të parandaluar sigurimin e paqes së qëndrueshme” njofton presidenca turke në lidhje me takimin.

Më shumë