Tirana
broken clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1kmh
75 %
Mër
16 °
Enj
16 °
Pre
18 °
Sht
16 °
Die
15 °
E mërkurë, 7 Dhjetor, 2022

Era e lirisë në BE, shtetet njëra pas tjetrës heqin masat kufizuese të Covid

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një rikthim gradual në normalitet vërehet në pjesën më të madhe të botës, pasi situata e pandemisë së koronavirusit duket se po stabilizohet ose po përmirësohet në disa vende. Evropa, dikur epiqendra e pandemisë, po udhëheq rrugën drejt “hapjes” graduale të shoqërisë dhe ekonomisë.

Pandemia ka marrë zyrtarisht jetën e më shumë se 5.8 milionë njerëzve në mbarë botën që nga fundi i dhjetorit 2019, sipas një raporti të publikuar nga AFP.

Shtetet e Bashkuara kanë regjistruar më shumë vdekje, të ndjekura nga Brazili, India dhe Rusia. Megjithatë, në raport me popullsinë, çmimin më të rëndë e kanë paguar Peruja, Bullgaria, Bosnja, Hungaria dhe Maqedonia e Veriut.

Danimarka u bë shteti i parë anëtar i BE-së që hoqi të gjitha kufizimet për pandeminë, duke u mbështetur në mbulimin e lartë të vaksinimit të popullsisë së saj dhe ashpërsinë më të ulët të variantit Omicron.

Klubet e natës u rihapën. Masat minimale kufizuese mbeten në fuqi për hyrjen në vend vetëm për vizitorët e pavaksinuar që mbërrijnë në Danimarkë nga jashtë zonës Shengen.

SHBA: Në SHBA, specialisti kryesor i sëmundjeve infektive, doktor Anthony Fauci, njoftoi pak ditë më parë se ka ardhur koha që vendi të kthehet në normalitet, pavarësisht rreziqeve që ekzistojnë ende nga COVID-19.

Kanada: Kanadaja ka njoftuar heqjen e kufizimeve shëndetësore në kufijtë e saj, dhe në veçanti testin e detyrueshëm PCR për hyrjen në vend në një kohë kur Quebec do të heqë gradualisht certifikatën e tij të vaksinimit.

Vendi ka hequr gjithashtu rekomandimin për të shmangur udhëtimet jashtë vendit, me vendin që po përballet me një valë polemikash mbi masat shëndetësore gjatë dy javëve të fundit. Nga data 28 shkurt, pasagjerët e vaksinuar nuk do të kenë nevojë për PCR negative për të hyrë në vend.

Australi: Jeta e natës e Sidneit dhe Melburnit rifilloi të Premten, me autoritetet që morën pothuajse të gjitha masat kufizuese në qytetet më të mëdha të vendit mes një rënie të vazhdueshme të numrit të pacientëve me Covid-19. Numri i importeve të reja Covid ra përgjysmë në rreth 2,600, duke arritur kulmin në rreth 5,400 gjatë tre javëve më parë.

Izrael: Izraeli hoqi të enjten “kalimin e gjelbër” për hyrjen në disa vende publike, duke lehtësuar më tej kufizimet që kishte vendosur pasi numri i rasteve të reja me Covid-19 zvogëlohet.

Portugali: Me rënien e numrit të rasteve për shkak të Omicron, Portugalia ka njoftuar se do të heqë kufizimet e mbetura, duke përfshirë demonstrimin e detyrueshëm të një karte dixhitale të vaksinimit për një qëndrim në hotel.

Qytetarët do të vazhdojnë të mbajnë maska ​​në ambiente të mbyllura si transporti publik apo supermarkete, por nuk do të rekomandohet më puna me telekomandë dhe ata që bien në kontakt me një rast nuk do të kenë më nevojë të izolohen.

Holandë: Vendi ka lëvizur drejt heqjes së të gjitha kufizimeve që nga 25 shkurti, pasi rastet dhe shtrimet në spital kanë rënë ndjeshëm.

Baret, restorantet dhe klubet e natës do të kthehen në orët e hapjes para pandemisë, ndërsa maskat nuk do të jenë më të detyrueshme në shumicën e vendeve.

Francë: Qeveria shfuqizon përdorimin e detyrueshëm të maskave në vende publike të mbyllura, të cilat kërkojnë një leje vaksinimi për të hyrë. Hyrja në disko, bare dhe ambiente koncertesh do të lejohet sërish.

Maskat do të mbeten të detyrueshme për transportin publik dhe për hapësirat e mbyllura ku nuk kërkohet leja e vaksinimit.

Spanja: Vendi hoqi masën e detyrueshme të përdorimit të maskave jashtë në 10 shkurt pasi infeksionet e koronavirusit vazhdojnë të bien nga nivelet rekord.

Maskat mbeten të detyrueshme në tubime të mëdha në natyrë, si koncerte, ambiente të mbyllura dhe transporti publik, por pothuajse të gjitha rajonet ishin masa e certifikimit Covid për hyrjen në bare dhe klube nate.

Italia: Përdorimi i detyrueshëm i maskës në natyrë është hequr që nga java e kaluar. Qytetarët duhet ta veshin atë vetëm në rast të turmave. Përdorimi i maskës në ambiente të mbyllura mbetet i vlefshëm deri më 31 mars.

Gjithashtu diskotekat dhe klubet janë rihapur dhe aksesi u lejohet vetëm atyre qytetarëve që kanë marrë të paktën dy doza vaksine ose janë sëmurë.

Austri: Shumica e kufizimeve pandemike u hoqën më 5 mars. Përdorimi i maskës mbrojtëse tashmë do të jetë i detyrueshëm vetëm në vendet e punës, supermarkete, mjekësi, spitale dhe shtëpi pleqsh, ndërsa restorantet do të funksionojnë për të gjithë dhe pa afat.

Zvicra: Zvicra hoqi pothuajse të gjitha kufizimet pandemike deri të enjten. Qeveria njoftoi se do të mbetet në fuqi vetëm detyrimi për përdorimin e maskës në transportin publik dhe infrastrukturën shëndetësore, por edhe karantina e detyrueshme pesë-ditore për ata që rezultuan pozitivë me koronavirus do të qëndrojë në fuqi deri në fund të marsit.

Gjermani: Lehtësimi i masave kufizuese do të bëhet gradualisht deri më 20 mars, e cila tashmë është caktuar si “Dita e Lirisë”. Në fazën e parë, nga data 4 mars do të lejohen sërish tubimet private pa kufizim në numrin e pjesëmarrësve.

Mirëpo, nëse marrin pjesë persona që nuk janë vaksinuar, atëherë deri më 19 mars do të zbatohet rregulli për takime deri në dy persona nga familje të ndryshme, me përjashtim të fëmijëve nën 14 vjeç.

Në të njëjtën kohë po hiqen kufizimet për aksesin në shitje me pakicë, ku aktualisht kanë akses vetëm personat e vaksinuar dhe të sëmurë. Megjithatë, përdorimi i një maskë me rekomandim për FFP-2 do të mbetet i detyrueshëm.

Belgjika: Vendi hoqi nga dita e djeshme kufirin që ishte vendosur për orarin e hapjes së dyqaneve. Kjo do të thotë se restoranti, përfshirë baret dhe restorantet, nuk do të ketë më kufizime në orarin e tyre të punës.

Përveç kësaj, klubet rihapen dhe të gjitha ngjarjet do të lejohen pavarësisht nëse janë të hapura apo të mbyllura.

Më shumë
spot_img
spot_img