Tirana
clear sky
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
28 %
2.1kmh
0 %
Mër
7 °
Enj
8 °
Pre
10 °
Sht
8 °
Die
9 °
E mërkurë, 26 Janar, 2022

Era e fortë në Durrës rrëzon statujën e Rodonit te shëtitorja ‘Taulantia’

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Moti i keq me erëra të forta dhe reshje të vahzdueshme ka përfshirë prej ditësh zonën e Adriatikut.

Era vijon të fryjë nga jugu me shpejtësi deri në 25 m/s, ndërsa forca në det arrin deri në 8 ballë. Deti i trazuar dhe stuhitë kanë shkaktuar probleme serioze dhe janë pezulluar lundrimet.

Ndërkohë në shëtitoren ‘Taulantia’ nga era e fortë është rrëzuar statuja e Rodonit, Perëndisë Ilire të Deteve dhe Ujërave, vepër e skulptorit Ilirjan Xhixha. Ajo ishte vendosur në shesh si simbol i fuqisë dhe prejardhjes Ilire.

Screenshot_1_copy_copy.jpg

Porti detar dje pasdite njoftoi pezullimin e lundrimeve për 48 orë. Tragetet anuluan lundrimet në të dyja anët e Adriatikut. Ndërsa anijet e tonazhit të vogël dhe peshkarexhat kanë 3 ditë që qëndrojnë në kalatat e portit.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img