Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
1kmh
0 %
Sht
33 °
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
39 °
Mër
40 °
E shtunë, 24 Korrik, 2021

Epidemiologu Muja: Vatrat kryesore të infektimit janë në familje, të verifikohen personat që duhet të jenë në izolim

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

094c0c3c01eebeb5853de0cc93b79e9d

Epidemiologu Rexhep Muja ka deklaruar se vatrat kryesore të infektimit janë familjare.

Muja u bën apel qytetarëve të shkëpusin kontaktet me familjarët nëse janë të infektuar, ndërsa kërkon që forcat e policisë të verifikojnë personat që duhet të jenë të karantinuar, pas rezultatit pozitiv të testit ndaj Covid-19.

“Nga të gjitha grupmoshat, për më tepër 25-45 vjeç janë më të prekurit. Shumë pacientë kur dalin pozitivë ne i këshillojmë që në momentin e parë sidomos me testet e shpejta që të izolohen nga familjarët, por kjo nuk po bëhet. Policia të ushtrojë kontrolle për respektimin e karantinës”, u shpreh Muja për Klan News.

Ndërkohë, Komiteti Teknik la në fuqi masat e vendosura dy javë më parë dhe bën thirrje qytetarëve  për të zbatuar me përpikmëri këto masa për parandalimin dhe përhapjen e infektimit në masë.

Më shumë

spot_img
spot_img