Tirana
clear sky
32.5 ° C
32.5 °
32.5 °
35 %
1.5kmh
0 %
Mër
37 °
Enj
37 °
Pre
37 °
Sht
35 °
Die
35 °
E mërkurë, 23 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Epidemiologu jep lajmin e mirë: Nuk pritet valë tjetër infektimesh, ja kur do të arrihet imuniteti i tufës

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Epidemiologut Artan Simaku ka deklaruar se rritja e rasteve të infektuarve do të jetë e lehtë.

Ai u shpreh se pritet një rritje e lehtë e rasteve në gjysmën e parë të muajit Maj, ku parashikohet që ky trend në rritje të vijë duke u ulur në fund të muajit që ndodhemi aktualisht.

“Gjatë muajit Prill për shkak dhe të fushatës ka patur dhe grumbullime, po presim që të ketë një rritje të lehtë të numrit të rasteve në gjysmën e parë të muajit Maj dhe parashikohet që ky trend të vazhdojë përsëri në rënie nga fundi i muajit Maj”, u shpreh Simaku.

Më tej ai shtoi se nuk pritet që vendi ynë të preket nga valë tjetër infektimesh, pasi 40% e popullatës e kanë kaluar Covid-19 në mënyrë natyrale dhe me vijimin e procesit të vaksinimit, do të mund të arrihet imuniteti i tufës.

“Përreth 40% e popullatës mund ta ketë kaluar në mënyrë natyrale dhe kjo e kombinuar me vaksinimin do bëjë që të arrihet i ashtuquajturi imuniteti i tufës. Që të rritet imuniteti i tufës duhet 70-80% e popullatës e imunizuar”, tha epidemiologu për Klan Tv.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img